Tarih

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi

Güncelleme: 18 Mayıs 2019

Modern anlamda Maraş’ın ilk müzesi Sakarya Mektebinde Anadolu’ya Hititleri araştırmak  için  gelen Alman arkeolog Von der Osten ve dönemin milli eğitim müdürü Neşet Zühtü Bey tarafından 1929 yılında kurulmuştur. Bu müzenin ilk koleksiyonu Anadolu’da birçok şehirde olduğu gibi Osmanlı’nın son dönemlerinden cumhuriyetin ilk yıllarına kadar kayıt altına alınan  bazı Hitit heykel ve stelleri olmuştur.

Müze 1947 yılında Taş Medrese‘ye taşınmış olup burada uzun süre faaliyet göstermiştir. Daha sonra bugünkü yerine taşınan müze 2008’de başlayan ve 4 yıl süren çalışmalar ile yeniden düzenlenmiştir. İlgi çekici detaylarla ve görsellikle donatılan teşhir salonları ve ön-arka bahçede yer alan ve çoğunlukla çevre ilçe ve kasabalardan getirilen taş eserlerin sergilendiği teşhir alanları ile yaşayan, yaşatan ve öğreten modern bir müze olarak ziyarete açılmıştır.

Kadim Müzecilik Geçmişi

Kahramanmaraş Türk Müzecilik tarihinde önemli bir yere sahip olup, şehrin tarihi eserlere ilgisi çok daha eskilere dayanır. 14. yüzyılda bölgede hüküm süren Dulkadiroğlu Beyliği zamanında, Kahramanmaraş Kalesi içinde çevreden toplanan Geç Hitit eserlerinin korunarak biriktirildiği bilinmektedir.

Bu eserlerin başında Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde bahsettiği bugün sadece bir tanesi elimizde olan 4 adet aslan heykeli ile 19. yy’dan itibaren batılı misyonerlerce Avrupa ve Amerika’ya resmi ya da gayrıresmi yollarda götürülen Hitit stelleri gelmektedir.

Maraş Fili

Biri cam bölmede diğeri ise bütün haliyle ayakta olmak üzere iki adet fil iskeletinin bulunduğu Maraş Fili sergi salonu, küçük büyük herkesin ilgisini çekmekte ve müzenin en önemli bölümünü oluşturmaktadır.

Maraş Fili

Kemikleri Gavur Gölü’nden çıkarılan ve birleştirilerek ayakta sergilenen 5 metre yüksekliğindeki Asya Fili’nin, yaklaşık 2500 yıl önce bu topraklarda yaşadığını öğrenmek bütün ziyaretçileri şaşırtıyor. Gavur Gölü’nden çıkarılan diğer Maraş Fillerini MTA Tabiat Tarihi Müzesi ile Ege Üniversitesi Tabiat Tarihi Müzesinde de ziyaret edebilirsiniz.

Maraş Fili İnteraktif Animasyonu

Taş Eserler Salonu

Tarihçi Besim Atalay, 1913’de yazdığı eserinde sadece Amerikalı misyonerlerin 19. yy sonları ve 20. yy başlarında 60’a yakın taş eseri kaçırdığından bahseder

Maraş Kalesi’nden misyonerler tarafından kaçırılanlardan geriye kalan büyük çoğunluğu Hitit dönemine ait taş steller ve tabletler müzenin diğer nitelikli koleksiyonları arasındadır.

1886’dan beri İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilen, bütün Hitit şehirlerinde olduğu gibi, Maraş Kalesini uzun yıllar süsleyen Maraş Aslanı 2013 yılından İstanbul’dan getirtilerek Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başlanmıştır.

Germanicia Salonu

Müzede görmeğe değer eserlerden bir diğeri ise Kahramanmaraş kent merkezindeki dört mahallenin altında 2000 yılında ilk kez keşfedilen Germanicia Antik Kenti’ne ait nadide taban mozaikleridir.

Anadolu’nun İlk Ana Tanrıçası

Neolitik ve paleolitik çağlara ait buluntular, Domuztepe Höyüğü kazısında tespit edilen on bin yıl önce bölgede yaşam sürmüş iki bin kişilik topluluğun yaşamlarına ilişkin kesitler, Anadolu’nun en eski Ana Tanrıça Heykeli ile Roma, Memluk ve Osmanlı dönemlerine ait bölgede bulunan altın ve gümüş sikkeler müzede ziyaretçilerini bekleyen diğer eserlerdir.

2008 yılında başlayan yenileme çalışmalarından önce, müzede etnografi salonu da bulunmaktaydı. Müzede şu anda yer almayan bu bölümde yakın tarihe ilişkin kent kültürünü yansıtan kıyafetler, ev eşyaları ve geleneksel konutlardan kesitler ile kurtuluş mücadelesinde kullanılan silahlar, mermiler ve o döneme ait diğer malzemeler sergilenmekteydi.

Kentte Bulunan Diğer Müzeler

Kentte arkeoloji müzesi dışında belediyeler tarafından işletilen kahramanlık destanının anlatıldığı Panorama, Dijital ve Minyatür kurtuluş müzeleri ile ve halk kültürüne ilişkin öğelerin yer aldığı Edebiyat, Dondurma, Etnoğrafya, Mutfak ve Somut Olmayan Kültürel Miras müzeleri yer almaktadır.

Ulaşım

Müze merkezi bir konumda bulunur. Otogar ve havalimanından kalkan tüm toplu ulaşım araçları önünden geçer. Kendi aracınızla gelirseniz müzenin arkasındaki sokağa aracınızı ücretsiz park edebilirsiniz.

Tur otobüsleri için henüz uygun bir park alanı olmadığından kente gelen turlar müzeye uğramamaktadır. Turla geldiyseniz eğer, otobüsün park ettiği kent meydanından müzeye on dakikada yürüyerek ulaşabilir ve şehirdeki serbest zamanınızın bir bölümünü eşsiz eserleri olan müzemize saklayabilirsiniz.

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi’ni pazartesi hariç her gün 08:00 – 19:00 saatleri arasında, Kültür Bakanlığı’na bağlı diğer müzeler gibi ücretini ödeyerek ya da müze kartınız ile ziyaret edebilirsiniz.

Yenişehir Mah. Azerbaycan Bul. Dulkadiroğlu / K.Maraş ‎

Tel: (0344) 223 4488

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir