Gez-GörKültür-SanatYemek

Maraş Dondurma Müzesi

Güncelleme: 3 Eylül 2019

Kahramanmaraş tarihi kent merkezinde 1990’ların başından itibaren kaderine terk edilen tarihi yapı, 2018 yılında dondurma müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Dulkadiroğulları Beyliği döneminde inşa edilen, Osmanlı döneminde yapılan eklemelerle genişletilen, Ulu Camii’nin hemen güneyinde bulunan üç katlı tarihi yapının, geçmiş dönemlerinde zemin katının sabun imalathanesi, üst katlarının ise ilk dönemlerde konut sonraki dönemlerde han olarak kullanıldığı ifade edilmektedir. Yapı konut olarak kullanıldığı dönemlerde ev sahiplerinden hareketle Müftü Hanı, Katip Han ve Cumhuriyet Han isimleriyle de anılmaktadır.

Sadece şehrimizin değil aynı zamanda ülkemizin dünyada en çok bilinen gastronomi değerlerinden olan Maraş Dondurması tüm sırlarını bu müzede ziyaretçilere sunuyor.

Maraş Dondurma Müzesi
Dondurma Müzesi’nin tahnit keçileri

Kahramanmaraş Dondurma Müzesi, dondurma yapımında kullanılan malzeme ve aletler salonu, dondurma yapım salonu, değişik dönemlere ilişkin dondurma satış usullerinin gösterildiği sergileri, Maraş Dondurması’nın geçmişine dair bilgi panoları, giriş katındaki otantik kafeteryası, tahnit sanatı ile doldurulmuş keçileri ve çocuklar için tasarlanmış dondurma temalı dokunmatik oyunları ile lezzet tutkunlarını bu beyaz düşün içine çekecek.

Her gün 08:00 – 20:00 saatleri arasında açık olan müzeyi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Kafeterya bölümü fiyatlarının da çok uygun olduğunu belirtmekte fayda var.

Dondurma Müzesi Nerede

Tarihi kent merkezinde, Ulu Cami güneyinde yer alır. Neredeyse tüm toplu taşıma araçları önünden geçer.

0344 221 2262

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir