Kahramanmaraş Dondurma Müzesi

Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Son Güncelleme:

Dulkadiroğulları Beyliği döneminde inşa edilen, Osmanlı döneminde yapılan eklemelerle genişletilen, tarihi kent merkezinde Ulu Camii’nin hemen güneyinde bulunan üç katlı tarihi yapının, Beylik ve Osmanlı dönemlerinde zemin katının sabun imalathanesi, üst katlarının ise han olarak kullanıldığı ifade edilmektedir. 1990’ların başından itibaren kaderine terk edilen han, 2018 yılında dondurma müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.
Sadece şehrimizin değil aynı zamanda ülkemizin dünyada en çok bilinen gastronomi değerlerinden olan Kahramanmaraş Dondurması tüm sırlarını bu müzede ziyaretçilere sunuyor.
Kahramanmaraş Dondurma Müzesi, dondurma yapımında kullanılan malzeme ve aletler salonu, dondurma yapım salonu, değişik dönemlere ilişkin dondurma satış usullerinin gösterildiği sergileri, giriş katındaki otantik kafeteryası , tahnit sanatı ile doldurulmuş keçileri ve çocuklar için tasarlanmış dondurma temalı dokunmatik oyunları ile lezzet tutkunlarını bu beyaz düşün içine çekecek.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir