Biz

Kahramanmaraş’a ilk gelişiniz mi? Daha önce burada bulundunuz fakat daha detaylı bilgiye mi ihtiyacınız var? Kahramanmaraş’ta yaşıyorsunuz ve bu hafta sonu nereye gitsem-ne yapsam diye mi düşünüyorsunuz? Kim-Nerede olursanız olun, Maraş Avucumda bu şehri merak eden herkesin aradığının en azından belirli bir bölümünü bulabileceği bir mecradır.
Gelişen ekonomisi sayesinde iş seyahati için ve turistik amaçlı ilimizde bulunanlardan tutun da başta Avrupa olmak üzere yurtiçi ve yurtdışındaki gurbetçilerimize kadar dünyanın her yerinden ve her kesimden ortak noktası Kahramanmaraş’ta neler oluyor? Sorusuna cevap arayan geniş bir okuyucu kitlesine hitap ediyoruz.
Kahramanmaraş’ın doğasını, kültürünü, tarihini, yaşayan hazinelerimiz olan sanatçı ve zanaatkârlarını, şehrin gündemini, yaklaşan etkinlikleri ve saklı bütün değerlerini Kahramanmaraş sakinlerine, misafirlere, seyyahlara ve her türlü meraklısına avuç avuç sunmaya çalışacağız.

Gerekçemiz

Sana büyük şehirlerden bahsedeceğim.
En büyük camiler orada kurulur,
En küçük mezarlar orada kazılır
En kara yazılar orda dizilir.
Yüksek minarelerde sela verilir,
Civar hanelerde zina edilir.
Büyük şehirlerde yalan söylenir,
Halbuki küçük köylerin mezarlığı bile yoktur.
Büyük şehirlere bağlanma Mehmedim.
Öyle bir şehre yerleş ki,
Küçük olsun fakat bizim olsun.
Sokaklarında tanımadık yüz,
Ensesine şamar atmayacağın kimse dolaşmasın.
Her ağacına elin,
Her karış toprağına terin değsin.
Ve kuytu evlerden birinde
Senden habersiz ölenler olmasın.
Bedri Rahmi Eyüboğlu

Beton ve çelik yığınlarının işgal ettiği şehirlerde, insanların birbirinden uzaklaştırdığı dönemleri yaşıyoruz. İnsan bilmediği şeyden korkarmış derler. Ne kadar büyürse büyüsün her şeyiyle avucumuzun içine nakşedelim ki, yaşadığımız şehirden korkmayalım, şehrimizi ve içinde bir arada bulunduğumuz hemşehrilerimizi daha çok sevelim. Kahramanmaraş sevdalıları olarak ilimizin hızla büyüdüğü bu çağda adım atmadık sokak, su içmedik pınar, üstünden geçmedik köprü, selam vermedik mahalle bakkalı kalmasın istiyoruz. Şairin de söylediği gibi kuytu evlerin birinde birbirinden habersiz ölenler olmasın diye çıktık yola. Bu yola çıkarken merkez-taşra, şehir-köy ayrımı yapmadan ilimizin sınırları bir bütün olarak değerlendirip bu sınırlar içerisindeki her önemli bilgiye sizlerin istifadesine sunmaya gayret edeceğiz.

Sizleri Neler Bekliyor

– Az bilinen/yeni açılan restoran ve kafeleri denemeyi, işinin ehli ustaların unutulmaz lezzetlerini tatmayı
– Küçük- kuytu yerlerdeki dükkan ve mağazaları keşfetmeyi
– Kuyumculuktan ahşap oymacılığa kadar geleneksel el sanatları ustaları ile tanışmayı
– Kimsenin gitmediği yerlere gitmeyi
– Maraş ve çevresinin eşsiz doğa harikalarını ve kültür varlıklarını keşfetmeyi
– Hem bit pazarından hem de yeni konsept mağazalardan alışveriş yapmayı
– Yerel insanların öykülerini dinlemeyi

 Ekip

2015 yılında Yusuf öncülüğünde arkadaşları Ertuğrul, Hakan ve Rana‘nın teknik ve fikri destekleriyla kurulan ve yönetilen Maraş Avucumda, büyük bölümü Yusuf’un avucundan dökülen yazılardan oluşuyor. Ekibin en önemli parçası olan okuyucu kitlemizle birlikte şehri özümsemiş gezginlerin, ağzının tadına düşkün olanların, fotoğrafçıların, doğa ve tarih tutkunlarının, sanatseverlerin, aldığı soluğun, yaşadığı anın, eski topraklara ait tecrübelerin kıymetini bilenlerin bir araya geldiği büyük bir ailedir Maraş Avucumda. Okuyucularımızı bilgilendirmek ve onlara ilham kaynağı olmak, şehre dair ipuçları ve tavsiyelerimizi gün yüzüne çıkarmak için kentin nabzını sürekli takip ederek elimizden gelenin en iyisini ortaya koyuyoruz.

Misafir Yazarlar

“Avucunuzun içinden haberiniz yok, Kahramanmaraş’ın bu saklı değerini sitenizde göremedik.” diyen Kahramanmaraş sevdalılarını özgün yazıları ve görselleriyle birlikte misafir yazar olmaya teşvik ve davet ediyoruz.

Misafir yazarlık ve diğer konularda görüş ve önerilerinizi bize iletişim bölümünden ulaştırabilirsiniz.

Kahramanmaraş bilindikçe, bilgi paylaşıldıkça daha güzel…

Tıkla. Paylaş. Destek Ol.