Minyatür Kurtuluş Müzesi

Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Son Güncelleme:

Birinci dünya savaşı sonrasında başlayan işgale karşı, Maraş halkının topyekün kahramanlık destanı bu müzede canlandırılıyor. 23 Şubat 1919’da başlayan işgalden 12 Şubat 1920’de kurtuluşun kazanılmasına kadar geçen mücadele döneminde yaşanan 18 önemli olay minyatürlerle bu müzede anlatılmaktadır. Şehrin bulvar, okul ve parklarında isimlerini sıklıkla duyduğunuz yiğitlerin kahramanlık öykülerini burada öğrenebilir, bir asır önceki kent dokusunu ve sivil mimariyi görebilirsiniz.

Kahramanmaraş Kalesinde bulunan Minyatür Kurtuluş Müzesi, haftanın her günü 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında açık olup girişler ücretsizdir. Büyükşehir Belediyesinin kurup işlettiği müzede talep edilmesi halinde görevliler ücretsiz rehberlik yaparak, kurtuluş mücadelesini akıcı bir üslupla ziyaretçilere anlatabiliyorlar.

Şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından olan kalede genelde ilk iş olarak şehir seyrediliyor. Ben müzeyi ziyaret edip, kentin 100 yıl önce yaşadığı büyük acıları görmenizi, ardından kale burçlarından kenti seyretmenizi, kente bu gözle bakmanızı öneririm.


Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Minyatür Kurtuluş Müzesi” için bir yorum

  • 6 Haziran 2019 tarihinde, saat 12:53
    Permalink

    10 yıldır tadilatta bitmiyor boşuna gitmeyin

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir