Tarih

Minyatür Kurtuluş Müzesi

Güncelleme: 17 Şubat 2021

Olmak ya da Olmamak

Minyatür Kurtuluş Müzesi, Maraş Kalesi’nde 2017 yılında başlayan restorasyon çalışmaları ile ziyarete kapatılmıştı. 2020 yılında kaledeki restorasyon çalışmalarının ardından müze binası kafeterya şeklinde düzenlenmiş, onca emekle hazırlanan ve çok ilgi gören minyatürler anlam veremediğim bir şekilde başka bir mekanda da sergilenmeye layık görülmemiş. Aşağıda okuyacaklarınız 2017 itibariyle bir anıya dönüşmüş bilgilerdir.


Birinci dünya savaşı sonrasında başlayan işgale karşı, Maraş halkının topyekün yazdığı kahramanlık destanının yeniden hayat bulduğu yer Minyatür Kurtuluş Müzesi. 23 Şubat 1919’da başlayan işgalden 12 Şubat 1920’de kurtuluşun kazanılmasına kadar geçen mücadele döneminde yaşanan 18 önemli olay minyatürlerle bu müzede anlatılmaktadır.

Minyatür Kurtuluş Müzesi
Kaleye Hücum

Şehrin bulvar, okul ve parklarında isimlerini sıklıkla duyduğunuz yiğitlerin kahramanlık öykülerini burada öğrenebilirsiniz. Kentin bir asır önceki dokusunu ve mimarisini de temaşa etmek bu müzede mümkün.

Minyatür Kurtuluş Müzesi

Şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından olan kalede genelde ilk iş olarak şehir seyrediliyor. Ben müzeyi ziyaret edip, kentin 100 yıl önce yaşadığı büyük acıları görmenizi, ardından kale burçlarından kenti seyretmenizi, kente bu gözle bakmanızı öneririm.

Minyatür Kurtuluş Müzesi Nerede?

Maraş Kalesi‘nde bulunan müze, haftanın her günü 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında açık olup girişler ücretsizdir. Büyükşehir Belediyesinin kurup işlettiği müzede talep edilmesi halinde görevliler ücretsiz rehberlik yaparak, kurtuluş mücadelesini akıcı bir üslupla ziyaretçilere anlatabiliyorlar.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

2 thoughts on “Minyatür Kurtuluş Müzesi

 • mert

  10 yıldır tadilatta bitmiyor boşuna gitmeyin

  Yanıtla
 • Ich bin überrascht, wie langsam die Verantwortlichen der Stadt das touristische Geschehen steuern. Sie locken Touristen auf die Burg mit diesem Museum, um am Ende festzustellen, dass es gar kein Museum hier gibt. Noch immer ist hier das Miniatur-Befreiungsmuseum Minyatür Kahramanmaraş Kurtuluş Müzesi markiert, wo wir im Sommer Kaffee getrunken haben und vergeblich das Museum suchten. Ist es nicht eigenartig, wenn hier Einträge erfolgen, wie schön das Museum ist – es jedoch gar nicht mehr gibt.
  Eigentlich beantrage ich die Löschung von nicht mehr vorhandenen Sehenswürdigkeiten – werde aber hier beobachten, wann das Museum nicht mehr markiert wird.
  Die Besichtigung war Bestandteil des Reiseprogramms vom 20.08.2020, den wir im “Reisebericht Rundreise Kahramanmaraş” ausführlich mit Fotos beschrieben haben.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir