Minyatür Kurtuluş Müzesi

Son Güncelleme:

Birinci dünya savaşı sonrasında başlayan işgale karşı, Maraş halkının topyekün yazdığı kahramanlık destanının yeniden hayat bulduğu yer Minyatür Kurtuluş Müzesi. 23 Şubat 1919’da başlayan işgalden 12 Şubat 1920’de kurtuluşun kazanılmasına kadar geçen mücadele döneminde yaşanan 18 önemli olay minyatürlerle bu müzede anlatılmaktadır.

Minyatür Kurtuluş Müzesi
Kaleye Hücum

Şehrin bulvar, okul ve parklarında isimlerini sıklıkla duyduğunuz yiğitlerin kahramanlık öykülerini burada öğrenebilirsiniz. Kentin bir asır önceki dokusunu ve mimarisini de temaşa etmek bu müzede mümkün.

Minyatür Kurtuluş Müzesi

Şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından olan kalede genelde ilk iş olarak şehir seyrediliyor. Ben müzeyi ziyaret edip, kentin 100 yıl önce yaşadığı büyük acıları görmenizi, ardından kale burçlarından kenti seyretmenizi, kente bu gözle bakmanızı öneririm.

Minyatür Kurtuluş Müzesi Nerede?

Maraş Kalesi‘nde bulunan müze, haftanın her günü 08:00-12:00 ve 13:00-17:00 saatleri arasında açık olup girişler ücretsizdir. Büyükşehir Belediyesinin kurup işlettiği müzede talep edilmesi halinde görevliler ücretsiz rehberlik yaparak, kurtuluş mücadelesini akıcı bir üslupla ziyaretçilere anlatabiliyorlar.

Kalede 2017 yılında başlayan restorasyon çalışmaları hala devam ediyor. Bu nedenle hem kale hem de müze şu anda ziyarete kapalı durumdadır. Kaledeki çalışmaların 2019 yıl sonunda tamamlanacağını ve müzenin yeniden ziyarete açılacağını umuyorum.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Minyatür Kurtuluş Müzesi” için bir yorum

  • 6 Haziran 2019 tarihinde, saat 12:53
    Permalink

    10 yıldır tadilatta bitmiyor boşuna gitmeyin

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir