Kültür-Sanat

Ahşap Oyma

Güncelleme: 25 Kasım 2018

Türk el sanatlarının en güzel örneklerinden ahşap oymacılığı, Kahramanmaraş’ta en özgün haliyle icra edilmeye devam ediyor. Maraş’ın ahşap oyma mobilyaları, asırlar önce şehre uğrayan seyyahların övgüsüne mazhar olmuş. Bugün şehirden köylere, büyük sanayi sitelerinden küçük atölyelere kadar şehrin neredeyse her köşe başında ahşap oymacılık sanatını icra edenlerle karşılaşmanız mümkün.
Şehrin simgelerinden birisi haline gelmiş ahşap oyma sandıklar, bu sanatın ilk akla gelen ürünleri arasındadır. Sadece ahşap oyma sandıkta onlarca çeşit mevcut şehirde. Gelin sandığı ve ilk defa açmayı deneyenleri zorlayacak şifreli sandık en çok rağbet görenler arasındadır. Sandıkların dışında tepsiler, rahleler, aynalar, sandalyeler, dolaplar, yataklar ve her türlü mobilya ahşap oyma ustalarının nasırlı elleriyle, nesiller boyu aktarılagelen motiflerle işlenir Kahramanmaraş’ta.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir