Dünya’nın En Ünlü Müzelerinde Maraş Eserleri

Osmanlı’nın son dönemlerinde batılı devletler azınlıklara yönelik faaliyetlerini yürütürken Anadolu’yu karış karış gezip birçok alanda çalışmalar yapmışlar, raporlar düzenlemişler. Bu çalışmaların başında tarih araştırmaları geliyor. Özellikle haklarında, bıraktıkları tarihi eserler dışında o güne kadar pek fazla bilgi bulunmayan kayıp medeniyet Hititler’in Anadolu’nun her yerine yayılan tarihi mirası batılıları cezbediyordu. 18. yy da başlayıp giderek artan sayıda oryantalist seyyah Anadolu’yu gezip, eski Anadolu medeniyetlerinin izlerini sürmüş, tarihi eserlerini kayıt altına almış, yerlerini işaretlemiş, resmi izinlerle arkeolojik kazılar yürütmüşler, resmi ya da gayriresmi yollarla yurtdışına tarihi eserleri çıkarmışlardır.

Maraş’ta bu konuda batılı arkeologların ilgisini ziyadesiyle çekmiştir. Kahramanmaraş Anadolu’da müzecilik tarihinde önemli bir yere sahiptir. Dulkadiroğulları, 16.yy başlarında Maraş kalesini bölgede buldukları tarihi eserlerle bir açık hava müzesine dönüştürmüşlerdi. Bu nedenle arkeolojik araştırma için Maraş’a gelen oryantalistler Maraş’ta detaylı bir kazı çalışması yapma ihtiyacı da duymamışlar, birçok Hitit stel ve rölyeflerini kalede ve şehrin sokaklarında kendilerini hazır beklerken bulmuşlar, birçoğunu satın alarak veya kaçak yollarla yurtdışına çıkarmışlardır.

Sonraki sayfalarda Maraş’tan götürülüp yurtdışında sergilenen tarihi eserleri bulabilirsiniz. Yazıyı yeni eserler buldukça güncelleyeceğim. Yurtdışında bu müzeleri ziyaret ettiğinizde Maraş eserlerine göz atmayı, yurtdışında sergilenen başka Maraş eserlerini biliyorsanız yazının altında bulunan yorum bölümünden bize iletmeyi unutmayın.

Facebook Yorumları
Bilgi paylaştıkça güzel...

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal'in babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Bisiklete binerim. Dağda ovada suda gezerim. Uçmak istiyorum ama tereddütlerim var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir