Metropolitan Müzesi’nde Bir Maraş Eseri – Müzisyen Kadın

Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Son Güncelleme:

Müze   : Metropolitan Sanat Müzesi (Newyork / ABD)
Galeri  : Sergilenmemektedir.
Envanter : 91.34.2 
Türü   : Taş Rölyef 
Edinme   : 1891'de satın alındı  
Kaynak  : Henry Marden
Dönem    : Milattan önce ilk bin yılın başları   
Yöre     : Anadolu, Maraş 
Malzeme  : Bazalt 
Boyutlar : Y: 55.9 cm ; G: 50.8 cm ; K: 9.5 cm

Bazalttan yapılan stel, 56 cm yüksekliğinde, 51 cm genişliğinde ve 10 cm kalınlığındadır. M.Ö. 10. yy’ın başlarına tarihlenir. Maraş Amerikan Misyonu‘nun Kız İlahiyat Semineri’nde görevli Henry Marden 1883 yılında steli özel koleksiyonuna ekleyerek ABD’ye götürmüştür. Stel bir diğer din adamı William Hayes Ward’a geçtikten sonra Metropolitan Müzesi‘nce 1891 yılında satın alınmıştır.

Lir Tutan Kadın

Bazalt taştan yapılma rölyefte, masanın önünde sandalyede oturan bir kadın resmedilmiştir. Silindirik bir başlıktan ayaklarına kadar uzanan tek parça bir entari giyen kadının kucağında benzer şekilde giyinmiş yüzü kadına dönük, muhtemelen kız olan bir çocuk oturmaktadır. Kadının oturduğu sandalyenin ve iki ayaklı masanın kavisli tasarımları dikkat çekicidir. Masanın üstünde bir adet vazo ve vazonun her iki yanında üst üste dizilmiş üçer tabak mevcut. Kadın masa üzerine doğru uzattığı sol elinde üzerine güvercin veya kumruyu andıran bir kuş konmuş olan beş telli lir, sağ elinde ise bir ayna tutmaktadır.

Bereketli Hilal diye anılan bugünkü Suriye, Irak, Doğu Akdeniz bölgelerini kapsayan alan tarımın, yazının ve yerleşik hayatın dünya üzerinde ilk ortaya çıktığı topraklardır. Müzik de mevcut bilimsel verilerle bu topraklardan doğmuştur. Milattan önce 10. yy’a tarihlenen bu rölyefte resmedilen lirin geçmişi Sümerler zamanına, M.Ö. 3500’li yıllara kadar gitmektedir. Arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan en eski müzik aletleri de antik şehir Ur’da soylu mezarlarında bulunan lirlerdir.

M.Ö. 1400’lere ait en eski melodi lir ile çalınıyor

Günümüze ulaşmış en eski müzik kaydı milattan önce 1400 yılına ait bir tablete işlenmiştir. Kahramanmaraş’ın yalnızca 200 km güneyinde, Suriye’nin Akdeniz kıyısındaki günümüz liman şehri Lazkiye civarlarındaki antik kent Ugarit’te 1950’lerde bulunan kil tabletde, bir Hurri ilahisi ve ilahiyi söyleyen kişiye eşlik edecek altı telli lir için talimatlar yer almaktadır. Kim bilir yakında, edebiyat ve müziğe olan yetkinliğimizle övündüğümüz şehrimizde, bu rölyefte resmedilen sanatçının antik müzik kayıtlarına da ulaşırız.

G. Perrot – Antik Sanat Tarihi, 4. Cilt, 1887

Metropolitan Müzesi’ndeki diğer eserler ve dünyanın diğer ünlü müzelerinde sergilenen pek çok Maraş eserini merak ediyorsanız bu yazım tam size göre.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir