Kültür-SanatTarihYöresel Lezzetler

Dulkadiroğlu Tematik Mutfak Müzesi

Güncelleme: 3 Ağustos 2019

Kahramanmaraş’ın tarihi konaklarının en nadide örneklerinden bir tanesinde, 2018 yılından itibaren Dulkadiroğlu Tematik Mutfak Müzesi ev sahipliği yapıyor, misafirlerini ağırlıyor.

Tarihi Demirciler Çarşısı’ndan mutfak müzesine doğru adımlarken, çekiç ve çarkların yüzlerce yıldır susmayan ahenkli sesleri kulağınızın pasını alacaktır. Dar bir sokağın ucunda saklambaç oynayan bir çocuk gibi kapısının önüne gidene kadar kendini size göstermeyen konağın avlusuna adım attığınızda karşılaşacağınız taş ve ahşabın uyumlu birlikteliği de gözlerinize hitap edecektir.

Maraş Mutfağının Dilsiz Tanıkları

Tam olarak yapım tarihi ve yaptıranı bilinmeyen ancak mimari özellikleriyle 19. yy Osmanlı dönemine ait olduğu değerlendirilen konağın avlusu, odaları ve birbiri üstüne yükselen balkonları derin köklere sahip Kahramanmaraş mutfağının zahire, gıda hazırlama ve yemek sunumunu sessizce gözler önüne seren ögelerle bezenmiş. Kahramanmaraş mutfak kültürünün tarladan sofraya uzanan serencamına yüzlerce yıldır şahitlik eden bu dilsiz hazinelerin anlattıklarını, dikkatli dinlerseniz duyacağınıza eminiz.

-Kaç çocuğa mama, kaç anaya aş sunduklarını…

-Hangi yaralara merhem, hangi hastaya çorba hazırladıklarını…

-Savaşlarda tütmeyen ocakları, kuraklarda biçmeyen orakları…

Ücretsiz Yöresel İkramlar

Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından ücretsiz olarak ziyarete açılan müzede pazartesi, çarşamba ve cuma günleri tarhana çorbası, ekşili çorba, havuçlu pilav ve havuç ekşileme gibi yöresel ikramları da avludaki fıskiyeli havuz başında ücretsiz tadabilirsiniz. Avlulardaki süs havuzlarının da Maraş konaklarının belirgin özelliklerinden bir tanesi olduğunu belirtelim. Çok değil sadece yüzyıl önce, elektriğin olmadığı dönemlerde, Maraş cami ve konaklarının avlularında Ahır Dağı’ndaki zengin su kaynaklarından döşenen borularla beslenen havuzlarda metrelerce yükselen tazyikli fıskiyeler bulunurdu.

Mutfak Müzesi, Maraş mutfağının geleneksel lezzetlerinin gelecek nesillere aktarılması amacıyla sıklıkla atölye çalışmalarına da ev sahipliği yapmaktadır. Bu çalışmalarda unutulmaya yüz tutan lezzetlerin tarif ve tatları, giriş katında bulunan mutfakta işin erbabları tarafından katılımcılara aktarılıyor.

Konaktan ayrılmadan önce en üst kattaki geleneksel Türk sivil mimarisinin en belirgin özelliklerinden olan cihannümaya, seyir köşküne daracık ahşap merdivenlerden çıkıp, Maraş’ın tarihi kent merkezini kuşlar gibi özgürce temaşa etmeyi unutmayın.

Maraş Mutfak Müzesi

Ulaşım / Adres

Mutfak Müzesi yakınına kadar araçla ulaşmak mümkün olsa da pek önermiyorum. Tarihi kent merkezinde olduğu için çok dar yollar sizi bekliyor olacak. Eğer çok az yokuşu yürüyerek çıkmakla ilgili bir sorununuz yoksa Kıbrıs meydanındaki yol kenarı otoparklarına veya Arasa otoparkına aracınızı bırakarak yürüyerek Demirciler çarşısına ve ardından Mutfak müzesinin saklandığı dar sokağa ulaşabilirsiniz.

Müze her gün 09:00 – 17:00 saatleri arasında ücretsiz ziyarete açık.

Kurtuluş Mahallesi 42014 Sk. No: 11

0344 212 4600

Dulkadiroğlu / Kahramanmaraş

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir