Yavşan Tabiat Parkı

Son Güncelleme:

Yavşan Tabiat Parkı Maraş Ovası’nın güney sınırını oluşturan Gavur Dağlarının kuzey uzantılarında yer alır. Kahramanmaraş’a 40 km mesafede bulunan Yavşan Yaylası 2007 yılında tabiat parkı ilan edilmiştir.

Yavşan’da doğal yaşam büyük ölçüde korunmuştur. Yavşan Tabiat Parkı’na ulaşan yollarda sizi keçi sürüleri karşılayabilir. Sakin zamanlarda yola çıktıysanız eğer domuzlara da rastlamanız mümkün.

Zengin su kaynakları ile birlikte yeşilin her tonunu  barındıran Yavşan Yaylası’nda genellikle mesire amaçlı bulunan ziyaretçiler göknar, sedir, ardıç, meşe ve andız gibi ağaçlar ile kızılcık, kuşburnu, sarmaşık ve sumak gibi muhtelif çalı türlerini görebilirler.

Yavşan tabiat parkı aileniz ile günübirlik vakit geçirmek, günaşırı kamp yapmak ve zorlu dağ bisiklet turları için uygun bir ortama sahip. Tabiat Parkı’nda tuvalet ve su bulunuyor. Herhangi bir alışveriş imkanı bulunmayan parka gelirken yiyecek, içecek ve diğer ihtiyaçlarınızı tedarik etmeyi unutmayın. Meyve, sebze gibi ihtiyaçlarınızı yol üstündeki köylerden de karşılayabilirsiniz. Acil durumlarda en yakın yerleşim olan 8 km uzaklıktaki Dereboğazı’na inerek ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz.

Ücretler

2017 itibariyle parkta geçerli ücretler şu şekildedir.

Yaya    : 3 TL
Bisiklet  : 3 TL
Motorsiklet: 6 TL
Otomobil  : 9 TL
Kamyonet  : 9 TL
Minibüs  : 27 TL
Midibüs  : 45 TL
Otobüs   : 72 TL
Çadır   : 10 TL

Her ne kadar otobüs için de ücret yazılmış olsa da otobüslerin tabiat parkına ulaşmasının mümkün olmadığını belirtmek lazım.

Ulaşım

Yavşan Tabiat Parkı’na Fatmalı ve Dereboğazı mahalleri üzerinden iki farklı şekilde ulaşmak mümkün. Her iki yol, mahallelerden sonra stabilize ve kente yaklaşık 40 km mesafededir. Tabiat Parkı bulunduğu dağın kuzey yamacında, 1600 m rakımda yer aldığı için Mart sonuna kadar yolun üst kısımları karla kaplı olabilmektedir. Ben mart ortasında otomobil ile gittiğimde baya zorlanmıştım. Arazi aracınız yoksa Nisan ortasını beklemenizi tavsiye ederim.

Ulaşım

Facebook Yorumları
Tıkla ve Paylaş...

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal'in babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir