Yavşan Yaylası Tabiat Parkı

Güncelleme: 13 Nisan 2021

Yavşan Yaylası, Maraş Ovası’nın güney sınırını oluşturan Gavur Dağlarının kuzey uzantılarında yer alır. Kahramanmaraş’a 40 km mesafede bulunan yayla, 2007 yılında tabiat parkı ilan edilmiştir.

Yavşan Yaylası
Yavşan’ın Neşeli Yolları

Doğal hayatın büyük ölçüde korunduğu Yavşan Yaylası’na ulaşan yollara sabah erken saatlerde koyulursanız domuz, sansar, sincap gibi yaban hayatının bölgede insanlardan korkarak yaşamını sürdüren temsilcilerine rastlamanız mümkün. Çobanların ardı sıra koşturan keçi sürüleri de mutlaka karşınıza çıkacaktır.

Yavşan Yaylası Çağlayanları

Zengin su kaynakları ile birlikte yeşilin her tonunu  barındıran Yavşan Yaylası’nda genellikle mesire amaçlı bulunan ziyaretçiler göknar, sedir, ardıç, meşe ve andız gibi ağaçlar ile kızılcık, kuşburnu, sarmaşık ve sumak gibi muhtelif çalı türlerini görebilirler.

Yavşan’dan Maraş’ı Seyretmek

Yavşan tabiat parkı aileniz ile günübirlik vakit geçirmek, günaşırı kamp yapmak ve zorlu dağ bisiklet turları için uygun bir ortama sahip. Tabiat Parkı’nda tuvalet ve su bulunuyor. Herhangi bir alışveriş imkanı bulunmayan parka gelirken yiyecek, içecek ve diğer ihtiyaçlarınızı tedarik etmeyi unutmayın. Meyve, sebze gibi ihtiyaçlarınızı yol üstündeki köylerden de karşılayabilirsiniz. Acil durumlarda en yakın yerleşim olan 8 km uzaklıktaki Dereboğazı’na inerek ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz.

Yayla Yolları

Ücretler

2018 itibariyle parkta geçerli ücretler şu şekildedir.

Yaya    : 3 TL
Bisiklet  : 3 TL
Motosiklet : 6 TL
Otomobil  : 9 TL
Kamyonet  : 9 TL
Minibüs  : 27 TL
Midibüs  : 45 TL
Otobüs   : 72 TL
Çadır   : 10 TL

Her ne kadar otobüs için de ücret yazılmış olsa da otobüslerin tabiat parkına ulaşmasının mümkün olmadığını belirtmek lazım.

Yavşan Yaylası’na Nasıl Gidilir

Yavşan Tabiat Parkı’na Fatmalı ve Dereboğazı mahalleri üzerinden iki farklı şekilde ulaşmak mümkün. Her iki yol kente yaklaşık 40 km mesafede ve köylerden sonra stabilizedir.

Dereboğazı’nda ayrılan vadi tabanını takip eden yol daha bakımlı ve rahat. Fatmalı’dan ayrılan yol ise sırt ve tepelerden gittiği icin daha geniş manzaralar sunuyor. Otomobil ve minibüsler Dereboğazı üzerinden daha rahat ulaşacaktır.

Yavşan Yaylası’na bisikletle gitmek

İki teker sevdalıları yukarıda görülen bisiklet rotamda yaptığım gibi Dereboğazı’ndan gidip Fatmalı’dan dönerek olağanüstü bir deneyim yaşayabilirler. Tabiat Parkı bulunduğu dağın kuzey yamacında, 1600 m rakımda yer aldığı için Mart sonuna kadar yolun üst kısımları karla kaplı olabilmektedir. Ben mart ortasında otomobil ile gittiğimde baya zorlanmıştım. Arazi aracınız yoksa Nisan ortasını beklemenizi tavsiye ederim.

Konumu

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir