ElbistanTarih

Elbistan Kızılcaoba Camii

Güncelleme: 19 Temmuz 2018

Kızılcaoba Camii Elbistan ilçesinde Şardağı eteğindeki aynı isimle anılan tarihi mahallenin merkezinde bulunmaktadır. Birçok kez tamir edilen caminin büyük ölçüde aslını koruduğu düşünülmektedir. Mimari tarzına bakılarak Dulkadiroğulları dönemine ait olduğu değerlendirilen caminin ilk yapılış tarihi ve mimarı bilinmemektedir.

Günümüzde cümle kapısı üzerinde yer alan, 1887 yılında tamir edildiğini gösteren kitabede şunlar yazmaktadır. Yazıyı okuyan tarih sevdalısı eski yazı uzmanı arkadaşım Fuat Uçar’a ayrıca teşekkür ederim.

Didi tarih-i ta’mirini hame-i harf-i mücemle.

Bu ma’bed oldu Hakka, himmet-i eşrafla ta’mir.

Sene 1304

Cami kesme taştan inşa edilmiş olup dikdörtgen planlıdır. Yine kesme taştan inşa edilmiş minare birçok Dulkadiroğlu dönemi camisinde olduğu gibi köşklüdür. Harim kısmında dört ayak üzerine yükselen iki sıra üçlü kemer ve son cemaat yerinde tek sıra üçlü kemer bulunur. Binanın üst örtüsünü, kamalak ağaç gövdesinden yapılmış ahşap kirişli oturma çatıyı, bu kemerler taşır.

Elbistan’da Dulkadiroğulları dönemine ait olan Çarşı Atik, Ulu ve Ümmet Baba camilerinin aksine Kızılcaoba Camii, tarihi kent merkezinin bulunduğu adanın dışında inşa edilmiştir.

Ulaşım

Cami Elbistan’ın geleneksel sivil mimarisinde kullanılan yegane malzeme olan kerpiçle yapılmış yüzlerce evin bulunduğu Kızılcaoba mahallesinde yer alır.

Camiyi ziyaret ettiğinizde, etrafta kaderine terkedilmiş, kentsel dönüşümü bekleyen, tarihi kerpiç konakların son örneklerini de görmeniz mümkün. Şansınız varsa taşla döşeli dar sokaklarrın bazılarında damları birbirine bağlayan gabaltılara da denk gelebilirsiniz.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir