İngiliz Müzesi’nde Bir Maraş Eseri: Altın ve Gümüş Riton

Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Son Güncelleme:

Müze     : British Museum
Galeri : Pers İmparatorluğu sergi salonu. Şu anda sergilenmemektedir.
Envanter : 116411
Türü : Riton
Edinme   : 1923
Kaynak : İngiliz Arkeolog Sir Charles Leonard Woolley
Dönem    : Ahameniş (Pers) İmparatorluğu dönemi (M.Ö 5. yy)
Yöre     : Anadolu, Maraş
Malzeme  : Gümüş, Altın
Boyutlar : Y: 21 cm ; G: 15 cm

Riton antik dönemlerde hayvan başı, boynuzu veya gövdesi şeklinde imal edilmiş içki kaplarına verilen isimdir. D.G. Hogarth ile birlikte Anadolu ve Suriye’de çalışmalar yürüten arkeolog Woolley eseri 1923 yılında Halep’te satın alarak özel koleksiyonuna dahil etmiştir. Woolley aynı yıl British Müzesi’ne sattığı bu eser ile ilgili Liverpool Arkeoloji ve Antropoloji Kayıtları’nın 1923 tarihli 10. sayısında şöyle yazmıştır.

Bu görkemli riton diğer bir deyişle boynuz şeklinde içki kabı Maraş‘ta bulunmuştur. M.Ö. 6. veya 7. yüzyıla tarihlenmektedir.

Dövülmüş altından imal edilen ağızlık kısmı diz çökmüş bir boğa figürü şeklindedir. Hazne kısmı ise dövme gümüşten imal edilmiştir. Ağızlık kısmının ritonlarda olduğu gibi sıvının akacağı bir oluğa sahip olmaması, gümüş kısma göre daha az zarar görmüş olması ve benzer eserlere göre daha ince metalden imal edilmesi muhtemelen sonradan daha değersiz ve muhtemelen hasar görmüş orjinal ağızlıkla değiştirildiğini gösteriyor.

Hangi medeniyete ait olduğu konusunda farklı görüşler olan riton, İngiliz Müzesinde bugüne kadar Suriye, Levant, Antik İran salonlarında sergilenmiştir. 1998 yılında Ahameniş dönemine ait olduğu kuvvetli kesinlik kazanmıştır. Riton’un M.Ö. 5. yy’da Suriye’nin kuzeyinde imal edildiği ve zaman içerisinde Maraş’a ulaştığı sanılıyor.


Dünyanın farklı ülkelerinin ünlü müzelerini süsleyen diğer Maraş eserlerini merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.
Avatar

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir