Maraş Amerikan Misyonu

Son Güncelleme:

1904’de yayınlanan Misyon Ansiklopesi’nde Maraş’ta bulunan Amerikan Misyonu şu şekilde tarif edilmektedir.

Halep Vilayetine bağlı bir şehir. Halep’in 130 km kuzeyinde bulunur. Amerikan Yabancı Misyon Görevlileri Kurulu (ABCFM) şehirde 1854’de faaliyete başlamıştır.

Maraş, 1895’de 1 yerli çalışan, 1 pazar okulu, 1 gündüz okulu, 1 yatılı okul ve 1 yetimhane ile Küçük Asya Apostolik Enstitüsü’ne ev sahipliği yapıyordu.

Maraş Amerikan Misyonunda 1902 tarihi itibariyle 2 erkek, 3 kadın misyoner, 65 yerli işçi, 15 dış istasyon, 13 ibadethane, 17 tane Pazar Okulu, 39 gündüz okulu, 1 yatılı okul, 1 ilahiyat sınıfı, 1 kolej, 2 yetimhane ve 1582 inançlı Hristiyan cemaat üyesi bulunurdu.


Maraş Amerikan Misyonu hakkında çok kapsamlı belgeler ve görseller arsivimde mevcut. Vakit buldukça derleyip yazıyı zenginleştireceğim. Bu konu ilginizi çektiyse şu ana kadar bu alandaki en kapsamlı yazıma göz atabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir