Kültür-SanatTarih

Tüfekçi Hamamı

Güncelleme: 20 Ekim 2018

Tüfekçi Hamamı

Zengin su kaynaklarına sahip olan Maraş’ta halkın geçmişten günümüze temizliğe verdiği önem, bugünkü tarihi kent merkezinde Dulkadiroğulları ve Osmanlı dönemlerinden kalma tarihi hamamlarda kendini göstermektedir.

Gerek suya dayanıklı banyoların inşa edilmesi gerek suyu ısıtmanın zorluğu nedeniyle evlerde bireysel olarak yıkanmanın pek mümkün olmadığı dönemlerde mecburi bir çözüm olarak ortaya çıkmış bu hamamlar yüzlerce yıl korunarak günümüze kadar ulaşmış ve kentte bir kültür haline gelmiştir.

Bugün kentteki tarihi hamamların birçoğu hala ilk günkü hizmet vermektedir. Bu hamamlardan bir tanesi de tarihi Demirciler Çarşısı’nda yer alan Tüfekçi Hamamı’dır.

Osmanlı Döneminden Kalma

İnşa kitabesi bulunmadığı için kesin yapılış tarihi bilinmeyen hamamın mimari tarzından dolayı 18. Yy’da inşa edildiği değerlendirilmektedir. Soğukluk, ılıklık, sıcaklık ve külhan bölümlerinden oluşan hamam günümüze büyük ölçüde özgün olarak ulaşmıştır. Sıcaklık bölümü kare planlı olup, kenarlarında dört eyvan, köşelerinde dört halvet bulunur.

Tüfekçi Hamamı, sabah altıdan öğleye kadar erkeklere, öğleden akşam altıya kadar kadınlara ve akşam altıdan gece yarısına kadar yine erkeklere hizmet vermektedir.

Yakınlarda Neler Var

Tüfekçi Hamamı’na gelmişken, içinde bulunduğunuz Demirciler Çarşısı‘nı, yakınlardaki Kültürel Miras Müzesini ve Tematik Mutfak Müzesi‘ni de ziyaret edebilirsiniz.

Ulaşım / Adres

Demirciler Çarşısı No: 45

Dulkadiroğlu / Kahramanmaraş

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir