AlışverişTarih

Demirciler Çarşısı

Güncelleme: 20 Ekim 2018

Demirciler Çarşısı, Suk-i Maraş Çarşısının güney girişinden başlayıp doğuya doğru Sarayaltı Caddesine kadar uzanan 250 metre uzunluğundaki sokağın tamamını kapsar. Çarşıda herhangi inşa ve tamir kitabesi bulunmadığından yapılış tarihi tam olarak bilinmemektedir. Mimari özellikleri göz önünde bulundurulduğunda değişik dönemlerle yapılan ilavelerle genişletildiği ve günümüzdeki boyutlarına Osmanlı döneminde 16. yy sonlarında ulaştığı düşünülmektedir.

Ara Güler’in objektifinden Maraş Demirciler Çarşısı – 1956

2017 yılında tamamlanan restorasyon ile sokak ve dış cephesi iyileştirilen çarşıda bugün demirciler, bıçakçılar, bekereciler, hediyelik eşya satıcıları, tarihi Tüfekçi Hamamı ve lokantalar yer almaktadır.

Demirciler Çarşısı’nın önündeki yol araç trafiğine açık olmasına rağmen park sorunu yaşanmaktadır. Bu nedenle yürüyerek veya taksi ile ulaşım sağlanması önerilmektedir.

Yakında Neler Var

Kahramanmaraş Demirciler Çarşısı’na uğramışken yakınlarda bulunan bu yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

Tarihi Maraş Çarşıları, Dulkadiroğlu Tematik Mutfak Müzesi, Dulkadiroğlu Kültürel Miras Müzesi, İklime Hatun Mescidi

Ulaşım

Demirciler Çarşısı’nın önündeki yol araç trafiğine açık olmasına rağmen park sorunu yaşanmaktadır. Bu nedenle yürüyerek veya taksi ile ulaşım sağlanması önerilmektedir.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir