Tarih

İklime Hatun Mescidi ve Türbesi

Güncelleme: 8 Eylül 2018

Alaüddevle Bozkurt Bey’in oğlu Şahruh Bey’in kızı İklime Hatun tarafından 1547 yılında yaptırılmıştır. Osmanlı döneminde olmasına rağmen, Dulkadiroğlu Hanedanı mensupları tarafından yaptırıldığı için halk tarafından Dulkadiroğlu eseri gibi değerlendirilmektedir.

Yapı, güneydeki türbe, kuzeydeki ise mescid olarak kullanılan iki ayrı kubbeli mekandan oluşmaktadır. Türbeye mescidin kıble duvarındaki kapıdan ve sonradan avludan açılan kapıdan erişim sağlanmaktadır. Ayrıca mescidin kıble duvarında türbenin aydınlanması için bir tane de pencere yer almaktadır. Türbede bulunan tek taş sandukanın İklime Hatun’a ait olduğu değerlendirilmektedir.

Oval kubbeli mescid, tek kubbeli camiler sınıfında yer alır. Nispeten küçük ölçülere sahip yapının güneyi türbe, doğu ve kuzey tarafı ise bina ve dükkanlarla çevrilidir. Bu nedenle Türk-İslam mimarisinde genellikle kuzey tarafta yer alan son cemaat yeri İklime Hatun Mescidi’nde tek açık cephe olan batıda yer almaktadır.

Yapıldığı dönemden itibaren birçok kez önemli onarımlar geçiren mescid büyük ölçüde özgün halini korumaktadır.

Vakıflar mülkiyetinde bulunan mescid diyanet işlerine cami olarak tahsis edilmiş olup, imamı bulunmakta ve vakit namazları cemaat ile kılınmaktadır.

İklime Hatun Mescidi, şehrimizde Hatuniye Mescidi ile birlikte kadınlar adına yaptırılmış yegane tarihi varlıkları oluşturmaktadır.

Ulaşım

İklime Hatun Mescidi Kurtuluş Mahallesinde Suk-i Maraş Çarşısının orta kısmından doğuya doğru merdivenlerle yükselen sokakta yer alır. Çarşıda bulunan birkaç dükkanın damı caminin avlusunu oluşturur. Minaresi bulunmayan, nispeten küçük yapılı cami ve türbe bu haliyle avlusuna girinceye kadar dışarıdan görünmez.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir