Çocuk Bahçesi

Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Son Güncelleme:

Kahramanmaraş’ta adres ya da toplu ulaşım sorduğunuzda sıklıkla adını duyabileceğiniz semtlerden bir tanesidir Çocuk Bahçesi. Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılan modern çocuk parklarından bir tanesi olan bu mekan, zamanla bulunduğu bölgeye ismini vermiştir.

Çocuk Bahçesi önünde poz verenler – 1950’ler.

Maraş’ın tarihi Fevzipaşa Mahallesi’nde Işık Caddesi ve Enstitü Caddesi kesişiminde yer alır. Buraya ulaşmak için başka bilgiye ihtiyaç yoktur aslında. Bu bölgedeki diğer yerler Çocuk Bahçesi nirengi alınarak tarif edilir Kahramanmaraş’ta.

Şehrin eski tarihi evleri dışında 19. Yy sonralarından itibaren kente bulunan yabancı misyonların hizmet binaları Çocuk Bahçesi’ne yakındır. İki dönümlük alana yayılan çocuk bahçesinin dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen tarihi varlıklar bulunmaktadır.

Günümüzde bahçenin içerisindeki çocuk parkı hala bulunsa da mekan daha çok büyüklere hizmet ediyor. Çay Bahçesi olarak işletilen Çocuk Bahçesi, Dulkadiroğlu’nun tarihi mahallelerinde çıktığınız yolculukta çay molası verilecek yerlerin başında geliyor.

Ulaşım / Adres

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir