Çocuk Bahçesi

Son Güncelleme:

Kahramanmaraş’ta adres ya da toplu ulaşım sorduğunuzda sıklıkla adını duyabileceğiniz semtlerden bir tanesidir Çocuk Bahçesi. Cumhuriyet’in ilk yıllarında tüm Türkiye’de belediyelerce yapılan modern çocuk parklarından, şehrimize ait ilk parktır. Zamanla bulunduğu bölgeye ismini vermiştir.

Çocuk Bahçesi
Çocuk Bahçesi önünde poz verenler – 1937.

Maraş’ın tarihi Fevzipaşa Mahallesi’nde Işık Caddesi ve Enstitü Caddesi kesişiminde yer alır. Buraya ulaşmak için başka bilgiye ihtiyaç yoktur aslında. Bu bölgedeki diğer yerler Çocuk Bahçesi nirengi alınarak tarif edilir Kahramanmaraş’ta.

Şehrin eski tarihi evleri dışında 19. Yy sonralarından itibaren kente bulunan yabancı misyonların hizmet binaları Çocuk Bahçesi’ne yakındır. İki dönümlük alana yayılan çocuk bahçesinin dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen tarihi varlıklar bulunmaktadır. Bu varlıklardan eşsiz güzellikle olan Alman Hastanesi gibi birkaçı malesef günümüze ulaşmamıştır.

Günümüzde bahçenin içerisindeki çocuk parkı hala bulunsa da mekan daha çok büyüklere hizmet ediyor. Çay Bahçesi olarak işletilen Çocuk Bahçesi, Dulkadiroğlu’nun tarihi mahallelerinde çıktığınız yolculukta çay molası verilecek yerlerin başında geliyor.

Gazete Arşivlerinde Çocuk Bahçesi

6 Temmuz 1937 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi’nde çocuk bahçesinin açılışı aşağıdaki haberle tüm ülkeye duyurulmuştu.

6 Temmuz 1937 Cumhuriyet Gazetesi Haberi

Belediye, Çocuk bahçesinin üst kısmını aile parkı olarak tanzim etmiştir. Şehrin güzel bir ye rinde ve eskiden süprüntü mahalli iken şimdi medenî bir manzara iktisab eden şehir bahçesi ehemmiyetli bir ihtiyacı karşılamış bulunmaktadır.

Memur ve yerli aileleri akşam üzer leri bahçeye gelmekte ve çocukları her türlü vesaiti muhtevi bahçede eğlenirken kendileri de parkta vakit geçirmektedirler. Gönderdiğim resim, yeni tanzim edilen parkı göstermektedir.

Ulaşım / Adres

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir