Doğa

Doğa Yanıbaşımızda: Muhsin Yazıcıoğlu Parkı

Güncelleme: 16 Temmuz 2018

Bir dağın eteğine sığdırabileceğiniz doğa ve huzurun, her kamelya ve üzerine kilim atabileceğiniz her çim topluluğunda hissedildiği, yüzlerce mesire alanı da görmüş olsanız ‘burası başka’ dedirten yerdeyiz. İsmini rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’ndan alışı ile hüzünle girip içersinde şehrin bütün sıkıntılarını ve stresini unutturacak bir huzuru barındıran geniş alanı ile Kahramanmaraş’ın gözdelerinden… Ahır Dağı’nın eteğinde kent ile ormanın hemen arasında yer almakta Muhsin Yazıcıoğlu Parkı.

Şehre Hem Yakın Hem Uzak
Faaliyette olduğunu hiçbir zaman göremediğim buz pisti

Doğa içinde piknik yapmayı çok seven Kahramanmaraş halkının özellikle haftasonları akın ettiği parklardan bir tanesi burası. Ahır Dağı manzarasına sahip geniş bir vadinin her iki yamacına sıralanmış yüzlerce kamelya ve mangal ziyaretçiler için eşsiz bir dinlenme imkânı sunuyor. Şehre çok yakın olmasına rağmen kendinizi kentten çok uzakta hissediyorsunuz burada. 2013 yılında parkın 2 km batısındaki çıplak tepeliğe kurulan Nato’ya ait patriotlar ve parka ulaşımı sağlayan ana yol dışında medeniyete(!) ait bir yapı hissetmiyorsunuz. Tuvaletler, mescit, oturma grupları ve spor alanları doğayla uyumlu inşa edilmiş.

Muhsin Yazıcıoğlu Parkı küçükler ve gençlere sunduğu farklı etkinlikler ile tam bir cazibe merkezi. Çocuklar için her yerde göremeyecekleri devasa oyun gruplarının bulunduğu park rengarenk ve capcanlı bir enerji-motivasyon alanı.

Ücretsiz Birçok Spor Alanı
Halı sahalar

Gençler içinse adeta bir açık hava spor kompleksi gibi… Basketbol, voleybol, squash, futbol, badminton, masa tenisi, tenis kortları hatta sentetik buz pisti parkta yer alan ve belki gördüğünüzde şaşıracağınız düzenli ve şık bir spor tesisi niteliğinde.

Bütün bu spor alanlarından bir saat boyunca ücretsiz istifade edebilirsiniz. Ziyaretçilere sadece raketlerini ve toplarını yanlarında getirmek, varsa sıraya girmek kalıyor. Sıra yoksa eğer bir saatten sonra oyunlarınıza devam edebilirsiniz. Telefonda randevu sistemi olsa daha da güzel olabilirmiş ama şimdilik randevusuz hizmet veriliyor. Sentetik buz pistinde kaymak isteyenler için patenler de, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından parkta bulundurulmakta. Parkın bisiklet, koşu ve yürüyüş için de son derece müsait olduğunu belirtmek lazım.

Parkta insanların şehir stresinde uzaklaşarak huzurlu vakit geçirmeleri için mescit, yeterli sayıda çeşme, lavabo gibi her türlü ihtiyaç düşünülmüş. Kahramanmaraş’ta yaşıyorsanız ve hala Muhsin Yazıcıoğlu Parkı’na uğramadıysanız çok şey kaçırdığınızı hatırlatmak isteriz.

Ulaşım

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Rana

Edebiyat seven Matematik Öğretmeni.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir