Yedikuyular Kayak Merkezi

Kahramanmaraş’ın ilk kayak merkezi Dulkadiroğlu İlçesi, Ulutaş Mahallesi, Yedikuyular mevkiinde yer alır.  Kent merkezine 17 km uzaklıkta bulunan tesis, Türkiye’nin şehir merkezine en yakın kayak merkezlerinden bir tanesidir. Yedikuyular Kayak Merkezi, Kahramanmaraş’ın sırtını dayadığı Ahır Dağı’nın 2050 m yüksekliğindeki bir sırtından başlar ve kuzey yamacına süzülür. Bu haliyle çok yakın olsa da dağın güney yamacında yer alan şehirden görünmez.

Yedikuyular İsmi Nereden Geliyor

Bölge Maraş-Elbistan arasında yaz aylarında kullanılan tarihi kervan yolu üzerinde bulunmaktadır. Kervanların ve yaylacıların eski dönemlerde bölgede bulunan tarihi kuyulardan su ihtiyaçlarını karşıladığı bilinmektedir. Bölgeye Yedikuyular ismini de veren bu kuyulardan birkaçı günümüzde hala kullanılır durumdadır.

Yedikuyular Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir

Şehir merkezinden Yedikuyular Kayak Merkezi’ne ulaşan yol, ortalama %8 eğime sahip dik ve virajlı bir yoldur. Bu yol Bertiz olarak anılan birçok köyün bulunduğu bölgeye ulaşımı sağlayan en önemli yoldur aynı zamanda. Yedikuyular bölgesi, kayak merkezi öncesinde de, Maraşlılar için kışın en çok rağbet edilen mekanlardan bir tanesidir. Hem sucuk-ekmek keyfi yapmak hem de leğen/kızak disiplininde kaymak için Maraşlıların akın ettiği Yedikuyular yolu  kış aylarında haftasonları yoğun trafiği kaldırmaz ve kapanırdı. Kayak merkeziyle birlikte bu yolun genişletme çalışmaları da başlamış ve 2018 yazında yolun çok büyük bir bölümü çift gidiş geliş olmak üzere genişletilmiştir. 2017-2018 kış sezonunda özellikle haftasonu yoğun trafik nedeniyle tıkanan yolun genişletme çalışmaları neticesinde kayakseverleri rahatlatacağını ve 2018-2019 sezonunda ulaşımda aksama olmayacağını düşünüyorum.

Toplu Ulaşım

Yedikuyular’a sadece haftasonu günde tek sefer yeterli miktarda araç ile toplu ulaşım imkanı vardır. Büyükşehir Belediyesi karşısından 11:30’da Yedikuyular’a hareket eden otobüslerin dönüş saati 15:00’dır. Kendi aracı ile gidenler bu saatlere özellikle dikkat etsinler. Dar, dik ve virajlı olan yol sakin olsa bile otobüsler bazı virajlarda trafiği tamamen durdurabilmektedir. Dolayısıyla Yedikuyular’a özel araçla giderken ya da dönerken otobüs arkasında kalmak işkenceye dönüşebilmektedir.

Konaklama, Kayak Temini ve Diğer İmkanlar

2016 yılında yapımına başlanan Yedikuyular Kayak Merkezi 2018 Ocak ayında kısmen faaliyete başlamıştır.Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden kayak merkezi projesinde 100  m²’lik dağ evleri yapımı planlanmaktadır. Özel sektör tarafından planlanan herhangi bir konaklama ve otel tesisi şu an için Yedikuyular’da bulunmamaktadır.

Yedikuyular Kayak Merkezi’nde danışma ve yönetim, kayak kiralama, restoran&kafe, tuvalet ve otopark hizmet vermektedir. Ticari alanlar ile sağlık birimlerin yapımı devam etmektedir.

Yedikuyular Kayak Merkezi Pist Bilgileri

Yedikuyular Kayak Merkezinde uzun sayılabilecek pistler bulunmamaktadır. Ahır Dağı’nın en yüksek noktası Milcan Tepesi 2335 m yüksekliğe sahiptir. Görece  olarak çok yüksek sayılmayan Ahır Dağı’nın 2050 m yüksekliğinde bir tepesinden başlayıp 1830 m’ye kadar alçalan geniş bir platoda kurulan kayak merkezinin daha uzun pistlere sahip olması beklenemez zaten. Pistlerin kar tabakasının çok erken eridiği daha aşağı rakımlara ulaşması mümkün değil. Milcan Tepesi ise hem şehre daha uzak olması hem de yeni yol açmak gerektireceği için seçilmemiş olabilir. Uzmanı değilim belki maliyetler dışında kayak tekniği açısından da sakıncalar bulunuyor olabilir.

Pist uzunluğu açısından bakıldığında Yedikuyular Kayak Merkezi’nin profesyonelleri tatmin etmeyeceği açıktır. Muhtemelen Maraş’ta kaymayı öğrendikten sonra daha profesyonel şekilde kış sporlarına devam etmek isteyenler daha uzun pist arayışına gireceklerdir.

Snowboard ve Alp disiplinine uygun farklı zorluk derecesine sahip pistler şunlardır.

Yeşil Pist – Orta Seviye: %15 eğime 1170 m uzunluğa sahiptir.

Mavi Pist – Orta Seviye: %18 eğim, 790 m uzunluk ve %22 eğim, 906 m uzunluğa sahip iki adet mavi pist bulunmaktadır.

Kırmızı Pist – Yüksek Seviye: %38 eğime 470 m uzunluğa sahiptir.

Kayak pistleri dışında tesiste ilk defa kayacaklar için çok az eğime sahip kısa pistler, kızak alanları, yürüyüş yolları, piknik ve mesire alanları, basketbol, voleybol ve tenis sahaları yapımı planlanmaktadır.

Yedikuyular Kayak Merkezi Lift Bilgileri

Liftler 09:00 – 16:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Teleski: Yedikuyular Kayak Merkezi’nde sporcuları 1830 rakımlı ana istasyondan pist başına taşıyacak sistemlerden ilki 430 m uzunluğunda olacak teleski. Bu araçta halatlardan sarkan T şeklinde çubuklara yaslanarak ayaklar yerde kayar pozisyonda pist başına çıkılır.

Telesiyej: Telesiyejde ise halatlara bağlı üstü açık koltuklara oturarak havada ulaşım sağlanıyor. Yedikuyular Kayak Merkezi’ndeki telesiyej hattı 730 m uzunluğa sahiptir. Yedi yaşından küçüklerin kullanmasına müsaade edilmemektedir.

Babylift: 200 m uzunluğunda üstü kapalı yürüyen bant ile kızak ve eğitim pistine çıkabilirsiniz.

Yedikuyular Kayak Merkezi Sezonu

Aralık-Mart ayları arasında 3-4 ay kayak yapmaya müsaittir. Kar kalınlığı sezon ortalamasında 1 m’yi bulmaktadır. Kışın ağır geçtiği yıllarda sezon Nisan ayına kadar uzayabilmektedir. Yaz aylarında da yürüyüş, bisiklet ve mesire için uygundur.

Tesis Kullanım Ücretleri – Kiralama Fiyat Tarifesi

Yedikuyular Kayak Merkezi’ne giriş, otopark ve tuvaletler ücretsizdir. Liftleri kullanmam, tırmanır çıkarım diyorsanız eğer kendi kayak malzemeleriniz ile gittiğinizde ücretsiz kayabilirsiniz. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen tesiste ödemeler nakit kabul edilmektedir. Kredi kartı veya Kahramankart ile ödeme şu an için yapılamamaktadır. Akşam 21:00’a kadar hizmet veren tesisin kullanım ve kiralama ücretleri aşağıdadır.

Tesis/Ekipman Ücret
Babylift (Tek çıkış) 1 TL
Diğer Liftler (Tek çıkış) Yetişkin 5 TL, Öğrenci 3 TL
Tüm Liftler (Günlük) Yetişkin 30 TL, Öğrenci 25 TL
Tüm Liftler (Sezonluk) Yetişkin 250 TL, Öğrenci 200 TL
Kayak Takımı (Günlük) 20 TL
Snowboard Takımı (Günlük) 20 TL
Kızak (Saatlik) 10 TL
Atlı Kızak (Tek tur-Araç başı) 20 TL
Kar Motoru (Tek tur-Araç başı) 30 TL
ATV (Tek tur-Araç başı) 40 TL
Kayak Kıyafeti (Günlük) 20 TL
Kayak Gözlüğü(Günlük) 10 TL
Kayak Kaskı (Günlük) 10 TL
Kayak Eğitimi

Kayak öğrenmek isteyenler için tesiste eğitim imkanı da mevcut. Saatlik 100 TL’ye kişiye özel kayak ve snowboard eğitimi verilmektedir. 3 kişilik grup olarak eğitim almak isterseniz saatlik ücreti kişi başı 80 TL’dir.

Yeme – İçme

Yedikuyular Kayak Merkezi’nde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan AKBEL A.Ş. tarafından işletilen kafeterya bulunmaktadır. Sabah saatlerinden 21:00’a kadar açık olan kafeteryanın fiyat tarifesi aşağıdadır.

Kafeterya Ürünleri Fiyat
Sucuk/Köfte 10 TL
Döner (Haftasonu) 10 TL
Ayran / Su 1 TL
Çay 1,5 TL
Nescafe 3 TL
Türk Kahvesi 4 TL
Sıkma Portakal Suyu 5 TL

Ahır Dağı zirvesine ulaştıktan sonra Kayak Merkezi’ne ulaşan yol boyunca sucuk, köfte ve ızgara çeşitleri satan birçok seyyar satıcı da bulunmaktadır. Aynı güzergahta kendi mangalınızı da yakabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Bilgi paylaştıkça güzel...

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal'in babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir