Doğa

Yedikuyular Kayak Merkezi

Güncelleme: 5 Ocak 2020

Kahramanmaraş’ın ilk kayak merkezi Dulkadiroğlu İlçesi, Ulutaş Mahallesi, Yedikuyular mevkisinde yer alır.  Kent merkezine 17 km uzaklıkta bulunan tesis, Türkiye’nin şehir merkezine en yakın kayak merkezlerinden bir tanesidir. Yedikuyular Kayak Merkezi, Kahramanmaraş’ın sırtını dayadığı Ahır Dağı’nın 2050 m yüksekliğindeki bir sırtından başlar ve kuzey yamacına süzülür. Bu haliyle çok yakın olsa da dağın güney yamacında yer alan şehirden görünmez.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından 2018 kışında açılan tesis, 2019 kışından itibaren özel sektör tarafından işletilmektedir. Tesis hakkında özellikle merak ettiğiniz bir konu varsa aşağıdaki listeden hızlıca ulaşabilirsiniz.

Yedikuyular İsmi Nereden Geliyor
Yedikuyular'a Nasıl Gidilir
Hizmetler
Pist Bilgileri
Mekanik Tesisler
Sezon Bilgisi
Fiyat Tarifesi
Kayak Eğitimi
Yemek

Yedikuyular İsmi Nereden Geliyor

Bölge Maraş-Elbistan arasında yaz aylarında kullanılan tarihi kervan yolu üzerinde bulunmaktadır. Kervanların ve yaylacıların eski dönemlerde bölgede bulunan tarihi kuyulardan su ihtiyaçlarını karşıladığı bilinmektedir. Bölgeye Yedikuyular ismini de veren bu kuyulardan birkaçı günümüzde hala kullanılır durumdadır.

Yedikuyular Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir

Şehir merkezinden Yedikuyular Kayak Merkezi’ne ulaşan yol, ortalama %8 eğime sahip dik ve virajlı bir yoldur. Bu yol Bertiz olarak anılan birçok köyün bulunduğu bölgeye ulaşımı sağlayan en önemli yoldur aynı zamanda. Yedikuyular bölgesi, kayak merkezi öncesinde de, Maraşlılar için kışın en çok rağbet edilen mekanlardan bir tanesidir. Hem sucuk-ekmek keyfi yapmak hem de leğen/kızak disiplininde kaymak için Maraşlıların akın ettiği Yedikuyular yolu  kış aylarında hafta sonları yoğun trafiği kaldırmaz ve kapanırdı. Kayak merkeziyle birlikte bu yolun genişletme çalışmaları da başlamış ve 2018 yazında yolun çok büyük bir bölümü çift gidiş geliş olmak üzere genişletilmiştir. 2018-2019 sezonunda Yedikuyular’a ulaşımda aksama olmayacağını düşünüyorum.

Toplu Ulaşım

Yedikuyular’a sadece haftasonu günde tek sefer yeterli miktarda araç ile toplu ulaşım imkanı vardır. Büyükşehir Belediyesi karşısından 11:30’da Yedikuyular’a hareket eden otobüslerin dönüş saati 15:00’dır. Otobüsle gidecek olanlara Yedikuyular’da eğlenmek için net 2 buçuk saat zaman kalıyor. Gidiş dönüş saatlerinin bu kısa süre göz önünde bulundurularak yeniden düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Konaklama, Kayak Temini ve Diğer İmkanlar

2016 yılında yapımına başlanan Yedikuyular Kayak Merkezi 2018 Ocak ayında mekanik tesisleri ile faaliyete başlamıştır. Kamu ve Özel sektör tarafından planlanan herhangi bir konaklama ve otel tesisi şu an için Yedikuyular’da bulunmamaktadır.

Yedikuyular’a 6 km uzaklıkta Yalnız Ardıç olarak bilinen bölgede Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından 20 adet villa tipi bungalov yapımı devam etmektedir. Bu tesis bittiğinde Yedikuyular’a günaşırı gelmek isteyenler için eşsiz bir alternatif olacaktır.

Yedikuyular Kayak Merkezi’nde mekanik tesisler dışında danışma ve yönetim, kayak kiralama, restoran&kafe, tuvalet, sağlık birimi ve otopark hizmet vermektedir.

Yedikuyular Kayak Merkezi Pist Bilgileri

Yedikuyular Kayak Merkezinde uzun sayılabilecek pistler bulunmamaktadır. Ahır Dağı’nın en yüksek noktası Milcan Tepesi 2335 m yüksekliğe sahiptir. Görece  olarak çok yüksek sayılmayan Ahır Dağı’nın 2050 m yüksekliğinde bir tepesinden başlayıp 1830 m’ye kadar alçalan geniş bir platoda kurulan kayak merkezinin daha uzun pistlere sahip olması beklenemez zaten. Pistlerin kar tabakasının çok erken eridiği daha aşağı rakımlara ulaşması mümkün değil. Milcan Tepesi ise hem şehre daha uzak olması hem de yeni yol açmak gerektireceği için seçilmemiş olabilir. Uzmanı değilim belki maliyetler dışında kayak tekniği açısından da sakıncalar bulunuyor olabilir.

Pist uzunluğu açısından bakıldığında Yedikuyular Kayak Merkezi’nin profesyonelleri tatmin etmeyeceği açıktır. Muhtemelen Maraş’ta kaymayı öğrendikten sonra daha profesyonel şekilde kış sporlarına devam etmek isteyenler daha uzun pist arayışına gireceklerdir.

Yedikuyular Kayak Merkezi Pist Haritası
Yedikuyular Kayak Merkezi Pist Bilgileri

Snowboard ve Alp disiplinine uygun farklı zorluk derecesine sahip pistler şunlardır.

Yeşil Pist – Orta Seviye: %15 eğime 1170 m uzunluğa sahiptir.

Mavi Pist – Orta Seviye: %18 eğim, 790 m uzunluk ve %22 eğim, 906 m uzunluğa sahip iki adet mavi pist bulunmaktadır.

Kırmızı Pist – Yüksek Seviye: %38 eğime 470 m uzunluğa sahiptir.

Kayak pistleri dışında tesiste ilk defa kayacaklar için çok az eğime sahip kısa eğitim pistleri, kızak alanları, yürüyüş yolları, piknik ve mesire alanları tesiste mevcuttur.

Yedikuyular Kayak Merkezi Lift Bilgileri

Liftler 09:00 – 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Teleski: Yedikuyular Kayak Merkezi’nde sporcuları 1830 rakımlı ana istasyondan pist başına taşıyacak sistemlerden ilki 430 m uzunluğunda olacak teleski. Bu araçta halatlardan sarkan T şeklinde çubuklara yaslanarak ayaklar yerde kayar pozisyonda pist başına çıkılır.

Telesiyej: Telesiyejde ise halatlara bağlı üstü açık koltuklara oturarak havada ulaşım sağlanıyor. Yedikuyular Kayak Merkezi’ndeki telesiyej hattı 730 m uzunluğa sahiptir. Yedi yaşından küçüklerin kullanmasına müsaade edilmemektedir.

Kızak Bantı: 200 m uzunluğunda üstü kapalı yürüyen bant ile kızak ve eğitim pistine çıkabilirsiniz.

Yedikuyular Kayak Merkezi Sezonu

Aralık-Mart ayları arasında ortalama 3 ay kayak yapmaya müsaittir. Kar kalınlığı sezon ortalamasında 50 cm’yi bulmaktadır. Kışın ağır geçtiği yıllarda sezon Nisan ayına kadar uzayabilmektedir. Yaz aylarında da yürüyüş, bisiklet ve mesire için uygundur.

2018-2019 Sezonu

İlk kurulduğu 2017-2018 yılında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen tesis, 2018-2019 sezonunda özel sektör eliyle işletilmeye başlanmıştır. Daha profesyonel bir hizmet sunulacağını düşünüyorum. Ücretsiz otopark, tesisleri kullanmadan kendi ekipmanlarıyla ücretsiz kayma imkanının dar gelirli vatandaşlar için devam eder umarım. Şehrin hem yamaç paraşütü hem de kış sporları potansiyelinin tanıtımı açısından çok faydalı olan paraşütçülerin ücretsiz tesis kullanımı uygulamasının da ilk yılki gibi devam etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Tesis Kullanım Ücretleri – Kiralama Fiyat Tarifesi

2018-2019 sezonunda geçerli olan fiyat tarifesi aşağıdaki gibidir.

Mekanik Tesislerin KullanımıÜcret
Yürüyen Bant (Tek çıkış)1 TL
Telesiyej / Teleski (Tek çıkış)6 TL
Tüm Liftler (Yarım Gün – 4 Saat)50 TL
Tüm Liftler (Tam Gün – 8 Saat)90 TL
Kayak Kıyafet ve Malzemeleri KiralamaÜcret
Kayak (Günlük)20 TL
Snowboard (Günlük)20 TL
Kayak Pantolonu / Salopet (Günlük)20 TL
Kayak Montu (Günlük)20 TL
Kask (Günlük)20 TL
Gözlük (Günlük)15 TL
Kayak Ayakkabısı (Günlük)10 TL
Baton (Günlük)10 TL
Eldiven10 TL
KızaklarÜcret
Küçük Kızak (Saatlik)15 TL
Orta Boy Kızak (Saatlik)20 TL
Büyük Kızak (Saatlik)25 TL
Diğer HizmetlerÜcret
Tuvalet1 TL
Kar MotoruAçıklanmadı

Kayak Eğitimi

Kayak/snowboard öğrenmek isteyenler için tesiste profesyonel kayak hocaları tarafından eğitim imkanı da mevcut.

Kişiye Özel Kayak Eğitimi (Saatlik)150 TL
İki Kişilik Grup (Saatlik – Kişi Başı)125 TL
Üç Kişilik Grup (Saatlik – Kişi Başı) 100 TL
Dört ve Daha Kalabalık Grup (Saatlik – Kişi Başı) 80 TL

Yeme – İçme

Yedikuyular Kayak Merkezi’nde mekanik tesislerin bulunduğu bölgede bir kafeterya bulunmaktadır. Sabah saatlerinden 21:00’a kadar açık olan kafeteryanın 2018-2019 fiyat tarifesi aşağıdadır. Bu yıl işletmeyi devralan firma kafeterya fiyat tarifesini henüz açıklamamıştır. Telesiyej ile çıkılan zirvede yer alan kafeterya ise su sorunu nedeniyle faal değildir.

Kafeteryalar dışında kayak merkezi giriş bölümüne yakın alanlardaki büfelerde 2019-2020 sezonunda hizmet vermeye başlamıştır.

Kafeterya ÜrünleriFiyat
Sucuk/Köfte10 TL
Döner (Haftasonu)10 TL
Ayran / Su1 TL
Çay1,5 TL
Nescafe3 TL
Türk Kahvesi4 TL
Sıkma Portakal Suyu5 TL

Ahır Dağı zirvesine ulaştıktan sonra Kayak Merkezi’ne ulaşan yol boyunca sucuk, köfte ve ızgara çeşitleri satan birçok seyyar satıcı da bulunmaktadır. Aynı güzergahta kendi mangalınızı da yakabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

2 thoughts on “Yedikuyular Kayak Merkezi

 • mikail

  bu sene ki yemek fiyatları ne kadar acaba bu sene giden varsa fiyatları yazabilir mi acaba

  Yanıtla
  • Mesut

   Telesiyej ile tepeye çıkması yetişkin 20 tl. 8 yaşına kadar çocuklar 10 tl. Kızak 25 tl. Kar motoru 100 tl. İdi bu hafta. Fiyatlar sabit değil. Yemek bölümü genelde çok kalabalık olduğu için kullanmıyoruz.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir