Doğa

Kapıçam Tabiat Parkı

Güncelleme: 17 Nisan 2021

Kapıçam Tabiat Parkı, Kahramanmaraş kent merkezine 13 km uzaklıkta bulunan 400’ün üzerinde otsu ve odunsu bitkiyi barındıran bir koruma alanıdır.

Bünyesinde botanik bahçeyle birlikte kınalı keklik üretim istasyonu, 3 adet yapay gölet, mesire alanı ve farklı macera oyun gruplarının bulunduğu ekstrem park da yer almaktadır.

Botanik Bahçe

Yüzlerce çeşit ağaç, çiçek ve aromatik bitkinin yer aldığı tabiat parkı, hem yetişkinlere hem de çocuklara hitap ediyor. Her gördüğünüz iğne yapraklı ağaca çam demekten rahatsızsanız burası tam size göre. Bir botanik okulu gibi değerlendirebileceğiniz bu alanda farklı bitki türlerini görebilir, isimlerini ve özelliklerini zihninize kazıyabilirsiniz.

Kapıçam Tabiat Parkı, bitki, kuş ve böcek fotoğrafı çekmeyi sevenler için de dört mevsim fırsatlar sunuyor. Bahar ayında açan rengarenk çiçekleri ve her mevsim farklı renge bürünen gövde ve yaprakları ile sayısız botanik varlığı, bitkilerle birlikte bölgeye akın eden kuş ve böcek türleri Kapıçam’da fotoğraf severleri bekliyor olacak.

Tabiat parkında sayısız bitkiyi bir çırpıda gezip öğrenmek mümkün değil. Bu iş saatler alacaktır. Bu yorucu keşif esnasında içinde ördek ve sazanların yüzdüğü, etrafındaki ağaçlarda sayısız kuşların ötüştüğü 3 adet yapay gölet kenarındaki banklara oturarak soluklanırken, doğayı seyre dalabilirsiniz. Bu alanda mangal yapmak yasak ama yanınızda getirdiğini yiyeceklerle pikniğe müsaade edildiğini hatırlatmak isterim. Mangal severler üzülmesin hemen. Kapıçam’da mangalın serbest olduğu aşağıda belirttiğim ayrı bir mesire alanı da hizmet veriyor.

Kapıçam Extrem Park

Extrem Park

Kahramanmaraş’ın ilk ekstrem parkı, 2018 yılında Kapıçam’da faaliyete başladı. Zorbing, zipcoaster, zipline, serbest düşüş, dev salıncak, atv ve atlı safari, okçuluk ve macera ip parkurları gibi 7’den 77’ye macera tutkunlarına hitap eden farklı aktiviteler ekstrem parkta yer almaktadır. Pandemi tedbirleri kapsamında 2020 yılı ortasından itibaren kapalı olduğunu da hatırlatmak isterim.

Kapıçam Mesire Alanı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen mesire alanında su, tuvalet, mescit ve oyun alanı gibi sosyal donatılar bulunmaktadır. Mangal yakmaya ve pikniğe müsaade edilen mesire alanına girişler ücretsizdir.

Kınalı Keklik Üretim İstasyonu

Kınalı keklik üretimi

Doğa Koruma ve Milli Parklar bünyesinde bulunan kınalı keklik üretim istasyonunda yetiştirilen keklikler, her yıl tüm Türkiye’de doğaya bırakılmaktadır. Ülkemizin kınalı keklik popülasyonunu korumayı amaçlamayan bu istasyondaki keklikler, insandan taşınacak hastalıklar başta olmak üzere üretimin sekteye uğratacak pek çok sebeple ziyarete kapalıdır.

Kapıçam Fiyat Tarifesi

Kapıçam Tabiat Parkı’nda botanik bahçe, mesire alanı ve ekstrem parka girişler ücretsizdir.

Botanik bahçesinde düğün ve katalog gibi ticari amaçlı fotoğraf çekimleri DKMP tarafından ücretlendirilmektedir. Ticari olmayan amatör çekimler ücretsizdir.

Girişin ücretsiz olduğu Ekstrem Park’ta oyun gruplarının her birini 2019 yılında 5-35 TL arasında değişen ücretlerle kullanabiliyordunuz. Yaklaşık 1 yıldır pandemi tedbirleri nedeniyle kapalı olduğunu ve güncel fiyat listesinin bulunmadığını tekrar hatırlatmak isterim.

Kapıçam’a Nasıl Gidilir

Kahramanmaraş-Gaziantep yolunda, şehir merkezine 13 km uzaklıkta bulunan Kapıçam Tabiat Parkı, kendi aracınızla kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir konumda yer alıyor. Çok sayıda aracı alacak geniş ve ücretsiz otopark alanı mevcut.

Kahramanmaraş kent merkezinde Kültür Park durağından yarım saatte bir hareket eden 40 numaralı otobüsler ile de alana yaklaşık 50 dakikada ulaşmak mümkün.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

One thought on “Kapıçam Tabiat Parkı

  • En son çocukken gitmiştim. Yazın gelmesiyle yapılacaklar listeme buraya gitmeyi de ekliyorum. İçerik için teşekkürler.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir