AlışverişElbistan

Elbistan Pınarbaşı Aquapark

Güncelleme: 3 Ağustos 2019

Su Şehrinde Bir Havuz

İçinden nehir geçen en güzel şehirlerden bir tanesi Elbistan. Ceyhan’ın şehrin birkaç kilometre dışından doğan berrak suları şehri baştan aşağı ikiye bölerek akmaktadır. 1960’lara kadar kent merkezini bir adaya dönüştürerek iki koluyla akmış hatta. Nehrin kaynadığı alandan itibaren her yerde çocuklar erken yaşlarda yüzmeyi öğrenirdi yakın zamana kadar.

Çocuklar arkadaşlarıyla birlikte başlarında yetişkin bulunmadan Ceyhan’a yüzmeye giderdi. Aileler çocuklar boğulur endişesi taşımazdı. Erken yaşlarda akar suyla tanışan nesiller su korkusunu bilmezdi. 80’lerde doğup onlarca yıl Ceyhan’ın her bölümünde yüzen birisi olarak boğulan çocuk hatırlamıyorum.

Artan nüfus ile birlikte doğal olan birçok şeyin bozulmaya uğradığı gibi Ceyhan da son yıllarda kirlendi. Kaynarca gibi doğal yüzme alanları şehirleşme ile birlikte tek tek kayboldu. 2000’lerin başından itibaren Ceyhan’da çocukların yüzmesi şaşırılacak bir duruma dönüştü. Kaynarca yok oldu. Artık sadece Pınarbaşı’ndaki göletin savak kısmında ve hemen altındaki küçük şişirme bölümlerde çok az sayıda çocuğu yüzerken görebilirsiniz.

Elbistan Pınarbaşı Aquapark

Ben de ilk defa bu yıl ziyaret için bulunduğum Elbistan’da Ceyhan Nehrinde yüzecek yer bulamadım. Pınarbaşı’ndaki birçok yer piknikçilerin istilası altındaydı. Yeğenlerimle birlikte Pınarbaşı’ndaki aquaparkın yolunu tuttuk. Pınarbaşı Aquapark, benim gibi doğada yaşama taraftarı birisini bile yeterince tatmin etti.

Yarı olimpik bir havuza ve iki kaydırağı sahip burası. 25×12,5 m boyutuyla gerek eğlence gerekse spor amacıyla  yüzmek isteyenler için ideal. Derinliği kaydırakların olduğu bölümde 1,35 m’den başlayarak diğer  uçta 2 m’ye kadar yükseliyor. Çift dönüşlü spiral kaydırak 9m, düz geniş kaydırak ise 7m yüksekliğe sahip.

Olimpik havuzun yanında çocuklar için mini bir havuz daha var. Küçük bir kaydırak da unutulmamış bu çocuk havuzunda.

Elbistan Pınarbaşı Aquapark

Sezon ve Saatler

Üstü açık olan Pınarbaşı  Aquapark yaz tatili  döneminde hizmet  veriyor. Haftanın altı günü öğleden  önce tesiste profesyonel eğitmenler nezaretinde yüzme  kursları düzenleniyor. Bu altı gün boyunca öğleden sonra 12:00-19:00 saatleri arasında havuz serinlemek ve eğlenmek isteyenlere hizmet veriyor. Kursların olmadığı pazar günleri havuz 10:00’dan itibaren açık.

Hafta içi akşam 21’den gece yarısına kadar da sadece erkeklere hizmet veriyor. Pınarbaşı Aquapark salı ve cumartesi günleri gündüz seanslarında kadınlara tahsis ediliyor. Etrafında hiçbir yüksek bina bulunmadığı ve bu günlerde tamamen kadın çalışanlarla hizmet verdiği  için hanımlar gönül rahatlığıyla tesise gidebilirler. Tesiste kadınlar ve uzun saçlı erkekler için bone kullanma zorunluluğu var.

Şezlong, duş, soyunma kabini, kilitli kasalar mevcut. Havuzbaşı mini kafeteryasında yiyecek içecek çeşitleri bulunabiliyor. Başta çocuklar olmak üzere  yüzenlerin güvenliği havuz başında sürekli hazır bulunan profesyonel cankurtarana emanet.

Tesisi hem sakin hem de kalabalık olduğu dönemlerde kullandım. Temizliğine şaşırdım doğrusu. Hijyeni ön planda tutuyorlar.

2017 temmuz ayında haftasonu yaptığım ikinci ziyarette havuz kalabalıktı. Benim gibi dinginliği tercih ediyorsanız imkânınız varsa hafta içi gitmenizi öneririm.

Suyun sıcaklığı sahil kesimindeki havuzlara alışanlar için ilk başta biraz soğuk gelebilir. İklim şartları nedeniyle hissedilen bu farka kısa sürede alışıyorsunuz. Ceyhan’ın buz gibi sularına alışık olanlar için havuz zaten hamam gibi kalıyor.

Yazının hazırlandığı 2017 yazında saatlik seans ücreti yetişkinler için 20, öğrenci ve çocuklar için 15 TL idi.

Mutlaka Yanınıza Alın

Nakit (2017 yazında kredi kartı  geçerli degildi), Havlu, güneş kremi, kaydıraklara zarar vermemesi için üzerinde metal fermuar düğme vb bulunmayan şort, saçınız uzunsa bone.

Nasıl Gidilir

Tesis Elbistan kent merkezinde Ceyhan Nehri’nin kaynadığı Pınarbaşı mevkiindedir. Otopark sorunu yoktur.

Pınarbaşı Mevkii Çeçenistan Caddesi Pınarbaşı Halı Saha arkası Elbistan

Tel: 0344 419 2406

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir