Dulkadiroğlu Kitap Kafe

Güncelleme: 13 Temmuz 2017

Dulkadiroğlu Belediyesi’nin Şeyhadil Mezarlığı karşısına iki yıl önce açtığı, o dönemden beri sürekli önünden geçtiğim kitap kafeyi 2017 yazında ziyaret edebildim.

Dulkadiroğlu Kitap Kafe

6-7 metre çapında daire şeklinde iki katlı bu kafenin dış cephesi kitap sırtları şeklinde tasarlanmış. Alt kat iç mekan kitap raflarıyla bezeli. Camlarla çevrili üst katı ise kentin eski bir meydanına ve Ahır Dağı’na çepeçevre hakim. Şeyhadil Mezarlığı karşısındaki küçük parkta dolmuş duraklarının hemen arkasında bu haliyle uzaktan göze çarpıyor.

Çalışanlar ve benden başka kimse yoktu kafede. Raflarda dizili kitapların çoğuna el sürülmediği belli oluyordu. Bir dönemler Türk edebiyatına damga vuran nesillerin yetiştiği şairler ve ozanlar şehrinde kitapların yalnız kalması çok acı.

Dulkadiroğlu Kitap Kafe’de çaylar ücretsiz.

Öğle sıcağındandır tenhalığı diye düşünsem de alt katı yeterince serindi. Üst kata çıkan merdivenlerden inip giriş kapısından çıkan esintiyi ilk başta üst katta bulunduğunu düşündüğüm klimaya yormuştum hatta. Kafede ücretsiz çay ikramı olmasına rağmen çoğu Kahramanmaraş’ı anlatan tarihi, edebi ve kültürel yayınların yer aldığı rafları incelerken geçirdiğim birkaç saat boyunca kapıdan içeri başka kimse ayağını atmadı. Çalışanlar daha çok kış aylarında ziyaretçilerin uğradığını belirtiyorlar.

Kitap kafe pazar günleri dışında 08:00 – 19:00 arası okumak, oturmak, sohbet etmek için misafirlerini bekliyor. Çaylarınızı ister açık ister demli için, bu kafeyi ziyaret ettiğinizde başka misafirler de bulursanız eğer Maraş muhabbetinin koyu olacağı kesin gibi.

Nasıl Gidilir

Şeyhadil Mezarlığı karşısında Şeyhadil Caddesi’nde bulunan dolmuş durağının hemen arkasındadır. Toplu ulaşım araçlarının neredeyse yarısı bu duraktan geçmektedir. Kahramanmaraş’ın günümüz merkezi konumundaki dondurmacılarıyla meşhur Trabzon Caddesi’ne yürüme mesafesindedir.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir