Elbistan Kız Kalesi

Son Güncelleme:

Kahramanmaraş istikametinden Elbistan’a yaklaştığınızda yolun 1 km güneyindeki küçük tepenin üzerinde yer alan harabe yapı herkesin dikkatini çeker.

Halk arasında “Kız Kalesi” adı ile bilinen bu yapı Elbistan kent merkezine 8 km uzaklıkta bulunan Kalealtı Mahallesinin hemen sırtında ovaya ve Elbistan-Kahramanmaraş yoluna hâkim bir konumda yer alan yaklaşık 200 metre yüksekliğinde bir tepe üzerindeki düzlükte inşa edilmiştir.

Herhangi bir kitabe verisi bulunmayan, dolayısıyla tam olarak yapılış tarihi bilinmeyen kale hakkında bugüne kadar yapılan sınırlı araştırmalarla tarihçiler yapının Ortaçağ dönemine ait bir Roma Kalesi olduğunu düşünmektedirler.¹

Büyük ölçüde yıkılmış olan kalenin iki burcundaki kimi kalıntılar günümüzde ayaktadır. Moloz ve kesme taştan iki katlı olarak inşa edilen yapının duvarlarındaki kiriş deliklerinden katların ahşap örtülü olduğu anlaşılmaktadır.

Kahramanmaraş’ın önemli kaleleri arasında yer alan, bölge insanı tarafından artık kızların değil çocukları korkutan zincirli zebanilerin kaldığı masallara konu olan ve bugüne kadar herhangi bir restorasyon çalışması geçirmediği görülen Kız Kalesinin koruma altına alınmadığı takdirde ileriki nesillere ulaşmasının zor olduğu aşikardır.

¹Salt Tarih, Can Akgüç –Temmuz 2014


Facebook Yorumları
Tıkla ve Paylaş...

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal'in babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir