AlışverişTarih

Taş Han

Güncelleme: 12 Aralık 2018

Taş Han, Kahramanmaraş tarihi çarşılarının merkezinde yer alır. Yapısal özellikleri ve kullanılan malzemeden dolayı Dulkadiroğulları Beyliği döneminde yapıldığı, Osmanlı döneminde ise yenilenircesine onarım geçirdiği tahmin edilmektedir.
Merkezi bir avlunun etrafında dıştan kare planlı iki katlı olarak inşa edilen Han’ın, Kapalı Çarşı ve Suk’i Maraş‘a açılan iki adet girişi mevcuttur. Kaba yontu taş yapılı, tonoz örtülü zemin katların ahır, samanlık ve hizmet birimleri olarak inşa edildiği anlaşılmaktadır. Üst katta ahşap kullanılarak inşa edilen, avluyu çevreleyen ön sofaya açılan, değişik boyutlardaki 24 adet oda ise yolcuların konaklaması için yapılmıştır.
Bugün hanın zemin katında hediyelik eşya, çay ocağı gibi dükkanlar, üst katında ise depo ve küçük imalathaneler faaliyet göstermektedir. Günümüzde fonksiyonunu tamamen yitirmiş olsa da Taş Han’ın yüzlerce yıl kendisinde konaklayan yolculara dair meraklılarına anlatacağı çok hikaye olduğunu düşünüyoruz.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir