Maraş Kapalı Çarşısı

Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Son Güncelleme:

1967 yıllığındanKapalı Çarşı’ya sahip nadir kentlerden bir tanesidir Maraş. Maraş Kapalı Çarşısı Ulu Caminin güneyinde yer alan tarihi kent merkezinde yer alır. Herhangi bir inşa ve onarım kitabesi bulunmadığından çarşının tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Mimari dokusu dikkate alındığında 16. Yy sonlarında Osmanlı döneminde inşa edildiği anlaşılmaktadır.

Çarşı güney kuzey istikametinde yaklaşık 90 m uzunluğunda birbirine paralel uzanan iki sahından oluşmaktadır. Bu sahınlara paralel üçüncü bir sahının ise yol genişletme amacıyla 1948 yılında yıkıldığı bilinmektedir.

Günümüze ulaşan iki sahında zaman içinde küçük müdahaleler yapılmış olsa da şehrimizde özgünlüğünü en çok koruyan tarihi çarşılardan biridir Kapalı Çarşı. 5 metre genişliğe ve 6-8 metre arasında yüksekliğe sahip sahınların duvarları kaba yontu taş ile örülü, üst örtüleri ise beşik tonozla örtülüdür.

Kapalı çarşıdaki sahınların birinde ayakkabıcılar eski ismiyle kavaflar, diğerinde ise kumaş ve hazır giyim ürünleri satan bezirganlar zaman içinde yoğunlaşmıştır. Günümüzde de çarşının durumu aynı şekilde devam etmektedir.

Birbirine ortadaki açıklıkla bağlanan sahınların batıda bulunanı Kıbrıs Meydanı’na doğuda bulunanı ise Taşhan’a açılmaktadır.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.
Avatar

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir