AlışverişTarih

Suk-i Maraş (Maraş Çarşısı)

Güncelleme: 26 Eylül 2018

Ulu Cami’nin doğusundan başlayıp önce kuzeye sonra kuzeydoğuya doğru kıvrılarak Demirciler Çarşısı’nın batı girişine kadar uzanan çarşı, Maraş’ın en çok ziyaret edilen tarihi ticaret merkezidir.

Anadolu’nun En Uzun Çarşılarından

İnşa kitabesi bulunmayan çarşının 1500’lerin başında Dulkadiroğlu Beyliği’nin son hükümdarı Alaüddevle Bozkurt Bey tarafından inşa ettirildiği anlaşılmaktadır. Vakıf kayıtlarında ismi Suk-i Maraş yani Maraş Çarşısı olarak geçen tarihi ticaret merkezi,  300 metre uzunluğu ile Anadolu’da beylikler döneminde inşa edilmiş en uzun çarşılardan bir tanesidir.  Suk-i Maraş’tan Kahramanmaraş’ın diğer tarihi çarşılarına açılan birçok sokak bulunur.

Çarşıda dükkanlar kaba yontu taşla inşa edilmiştir. ,Bu dükkanların iki cepheye sıralandığı taşla döşeli sokağının genişliği yaklaşık 7 metredir. Çarşının üstü beşik tonozla örtülü iken, 1935 yılında üst örtüsü bir taş düşmesi sonrasında, tamir edilmemiş, tehlike oluşturmasın diye tamamen açılmıştır.

Yakın zamanda yapılan restorasyon ile çarşının üst örtüsü demir ve ahşap malzemelerle kapatılmıştır.

Tonoz üst örtüsü yıkıldıktan sonra büyük oranda özgünlüğünü yitirmiş olsa da Maraş Çarşısı tarihi ticaret merkezi konumunu sürekli muhafaza etmiştir.  Günümüzde 10 tanesi vakıflar, gerisi şahıs mülkiyetinde bulunan 147 dükkan çarşının iki cephesinde sıralanır. Dükkanlarda çoğunlukla kuyumcular, kıyafet, hediyelik eşya ve yöresel gıda ürünleri satıcıları yer almaktadır.

Ulaşım / Adres

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir