AlışverişTarih

Kuyucak Hamamı

Güncelleme: 7 Aralık 2018

Zengin su kaynaklarına sahip olan Maraş’ta halkın geçmişten günümüze temizliğe verdiği önem, bugünkü tarihi kent merkezinde Dulkadiroğulları ve Osmanlı dönemlerinden kalma tarihi hamamlarda kendini göstermektedir.

Gerek suya dayanıklı banyoların inşa edilmesi gerek suyu ısıtmanın zorluğu nedeniyle evlerde bireysel olarak yıkanmanın pek mümkün olmadığı dönemlerde mecburi bir çözüm olarak ortaya çıkmış bu hamamlar, yüzlerce yıl korunarak günümüze kadar ulaşmış ve kentte bir kültür haline gelmiştir.

Bugün kentteki tarihi hamamların birçoğu hala ilk günkü gibi hizmet vermektedir. Bu hamamlardan bir tanesi de Turan Mahallesi’nde yer alan Kuyucak Hamamı’dır.

İnşa kitabesi bulunmadığı için kesin yapılış tarihi bilinmeyen hamamın mimari tarzından dolayı 16. yy’ın ikinci yarısında Osmanlı döneminde inşa edildiği değerlendirilmektedir. Soyunmalık, ılıklık, sıcaklık ve külhan bölümlerinden oluşan hamam günümüze büyük ölçüde özgün olarak ulaşmıştır. Sıcaklık bölümü kare planlı olup, kenarlarında dört eyvan, köşelerinde dört halvet bulunur.

Kuyucak Hamamı, sabah 6’dan öğleye kadar erkeklere, öğleden akşam altıya kadar kadınlara ve akşam altıdan gece yarısına kadar yine erkeklere hizmet vermektedir.

Ulaşım / Adres

Turan Mahallesi, Şht. Mıllış Nuri Sk. No:31,

Dulkadiroğlu / Kahramanmaraş

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir