İsauryalı Leo: Maraşlı Bizans İmparatoru

Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Son Güncelleme:

717 ve 741 yılları arasında hüküm süren Maraşlı Bizans İmparatoru. 685 yılında İsaurya’ya (Suriye) bağlı Germanicia (Maraş) şehrinde dünyaya geldigi için Suriyeli Leo ismiyle anılır.

Doğduğu dönemlerde Maraş Araplar ve Bizanslılar arasında sık sık el değiştiren bir Hristiyan şehriydi. Ailesiyle birlikte erken yaşlarında belki de bu sebeple Trakya’ya göç etmiştir. İmparator II. Teodosyus’un hizmetine girip savaşlarda gösterdiği başarılarla yakın korumalığına kadar yükselmiştir. 717 yılında imparatorluğunu ilan ederek Bizans İmparatorluğu’nda 802 yılına kadar sürecek  İsaurya Hanedanı dönemini de başlatmıştır.

Putkırıcı İmparator
Çarmıha gerilmiş İsa figürünü üzeri boyanırken gösteren bir gravür. İsauryalı Leo dönemi.

Reformlarıyla bilinir. Hristiyan sembollerin yer aldığı resim ve heykelleri yasaklamıştır. Bu nedenle put kırıcı (iconoclast) olarak anılır ve putkırıcılık (iconoclasm) hareketini başlatan imparatordur. Bu reformu dini çevrelerde büyük tepkiye neden olmuştur. Yine bu yasağı nedeniyle olsa gerek kendi heykelini de yaptırmamış anlaşılan. İnternette kendisine ait olduğu belirtilen heykeli detaylı araştırınca aslında I. Leo’nun heykeli olduğu görülmektedir. Maraşlı Bizans İmparatoru nasıl biriymiş diye merak edenler için sadece kendi döneminde bastırılan altın paralardaki portresi var elimizde.

Getirdiği bir diğer yenilik ise büyük orduları bölerek daha etkin ve hareket kabiliyeti yüksek küçük ordular oluşturmasıdır. Hükümdarlığı döneminde Emevilerin ikinci İstanbul kuşatmasını geri püskürtmüştür.

İsauryalı Leo III. (Suriyeli – Maraşlı Leo)

Kendisinden sonra oğlu V. Constantin imparatorluğun başına geçmiştir. Yaklaşık bir asır boyunca İsauryalı Hanedanı Bizansı yönetmiştir. Doğduğu toprakları imparator olduktan sonra ziyaret etmiş midir, şanım yürüsün diye köprüler çarşılar yaptırmış mıdır bilmiyoruz. Bildiğimiz Maraş’ta Roma dönemine ait birçok eser olduğu, bazılarını 100 yıl önce kaybettiğimiz bu eserlerden bugün gün yüzüne sadece Germanicia Antik Kenti’nin çıktığıdır.

Maraşlı İmparator Leo’yu bir İngiliz Seyyah’ın şuracığa bıraktığım seyahat notlarından da okuyabilirsiniz.

Bizans İmparatorları arasındaki Maraşlı III. Leo sizi şaşırttıysa eğer, daha da şaşıracağınızın garantisi verebilirim. İsauryalı Leo’dan yaklaşık 150 yıl önce yaşamış, 20 yıllık hükümdarlığının sonunda tüm ailesiyle birlikte idam edilerek öldürülen Afşinli Bizans İmparatoru‘nun sıradışı öyküsüne göz atabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.
Avatar

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir