Göksun’da Sürgün Bir Başpiskopos: John Chrysostom

Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Son Güncelleme:

İstanbul Başpiskoposu John Chrysostom 349 yılında Antakya’da doğdu, 407 yılında Tokat yakınlarında bulunan Komana Pontika isimli antik şehirde vefat etti. Kilisenin Babaları olarak bilinen, erken dönem Hristiyanlığın önemli din adamlarından oluşan grupta yer alan Başpiskopos, etkili hitabeti, siyasi ve dini liderlerin otoritelerini kötüye kullanmalarını ve yozlaşmalarını eleştirdiği vaazları ile bilinir.

Dünyanın dört bir tarafında onun adını taşıyan çok sayıda kilise vardır. İstanbul’un koruyucu azizi olarak kabul edilir. John Chrysostom’un ismi de ilginçtir. Rumlar Aziz İoannis Hrisostomos, Ermeniler Hovhan Vosgeparan olarak adlandırırlar ki hepsinin de anlamı Altın Ağızlı Yuhanna’dır. Vaazları çok etkileyici olduğu için “Altın Ağızlı” unvanını almıştır.

Doğduğu şehirde 375 yılında keşiş oldu. 381’de diyakozluğa, 386’da rahipliğe yükseldi. Antakya’da hitabeti ve vaazlarıyla üne kavuşan John Chrysostom, 397’de İstanbul Başpiskoposu olarak görevlendirildi.

Dini ve Siyasi Otoriteyi Karşısına Aldı

İstanbul’da zengin ve varlıklar yerine halkın arasında vaazlar verdi. Din adamlarının kazanç beklentisi olmadan kilisede görevlerini icra etmelerini, politikacıların şatafatlı hayatları ile halktan uzak gösteriş içinde yaşamayı bırakmalarını anlattı.

İstanbul’da kısa sürede bolca düşman edinen John Chrysostom, 404 yılında o dönemlerin mahrumiyet içerisinde, zor bir iklime sahip küçük bir kasabası olan Cocussus’a, günümüzdeki Göksun’a, sürgün edildi. 404-407 yılları arasında Göksun’da yaşayan Chrysostom, oradan İstanbul’daki taraftarlarına mektuplar göndermeye ve halkı etkilemeye devam ettiği için, İstanbul’a çok daha uzak bir yere, bugün Gürcistan sınırları içerisinde yer alan Pityus’a, sürgün edildi. Pityus’a varamadan 14 Eylül 407’de Tokat yakınlarındaki Komana Pontika isimli antik şehirde vefat etti.

Ölümünün hemen ardından Doğu ve Bati Ortodoks, Katolik ve Anglikan kiliseleri tarafından Aziz ilan edildi. Taraftarlarının İmparatorluğa yaptığı baskılar neticesinde 438 yılında kalıntıları Pityus’dan alınarak İstanbul Kutsal Havariler Kilisesi’ne taşındı. Kapakta yer alan 10. yy Bizans resminde, Chrysostom’un kalıntılarının İstanbul’a girişi gösterilmektedir.

Seyyahların Notlarında John Chrysostom

Hristiyan dünyası için önemli bir isim olan Chrysostom’u yolu yüzlerce yıl önce Göksun’dan geçen Hogarth gibi batılı seyyahlar notlarında anmıştır.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir