ListelerTarih

Eski ve Yeni Haliyle Elbistan Manzaraları

Güncelleme: 24 Mayıs 2019

Şehirler de insanlar gibi canlıdır aslında. Küçükken büyür ve gelişirler. Her mevsim ayrı bir renge bürünür kıyafet değiştirirler. Bazen deprem ve sel gibi doğanın müdahalesi ile büyük yaralar alabilir hatta yokolabilirler. Bazen de Küçük Ceyhan‘ın kapatılmasında olduğu gibi insanın müdahalesi ile estetik operasyon geçirebilir, sakinlerince tanınmayacak hale gelebilirler.

Hepimiz büyüklerden şehrin eski haline ilişkin anılar dinlemişizdir. Şehrin gelişimi iyi ya da kötü yönde olsa da herkeste eskiye özlem bazı zamanlar da canlanır. Ben de bu yazıda doğup büyüdüğüm Elbistan’ın zaman içerisinde meydana gelen değişikliklerini aynı açılardan çeklmiş fotoğraflarla kayıt altına almaya çalıştım.

Eski fotoğrafları internetten buldum. Kaynağını tespit edebildiklerimi belirttim. Yeni fotoğrafları kendim çektim. Fotoğraf bilgilerinde eksiklik ya da yanlışlık farkederseniz ya da fotoğrafın kaynağını biliyorsanız yorum olarak belirtirseniz güncelleme yapabilirim.

Facebook Yorumları

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir