Eski ve Yeni Haliyle Kahramanmaraş Fotoğrafları

Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Son Güncelleme:

Şehirler de insanlar gibi canlıdır aslında. Küçükken büyür ve gelişirler. Her mevsim ayrı bir renge bürünür kıyafet değiştirirler. Bazen deprem ve sel gibi doğanın müdahalesi ile büyük yaralar alabilir hatta yokolabilirler. Bazen de Maraş’ın 1920’de yaşadığı gibi evlerin yakıldığı, tarihi eserlerin top mermileriyle dövüldüğü şehir savaşlarına tanık olabilir, neticesinde tanınmayacak hale gelebilirler.

Hepimiz büyüklerden şehrin eski haline ilişkin anılar dinlemişizdir. Şehrin gelişimi iyi ya da kötü yönde olsa da herkeste eskiye özlem bazı zamanlar da canlanır. Ben de bu yazıda 30 yaşımdan sonra yerleştiğim Kahramanmaraş’ın zaman içerisinde meydana gelen değişikliklerini aynı açılardan çekilmiş fotoğraflarla kayıt altına almaya çalıştım.

Eski fotoğrafları internetten buldum. Bu fotoğrafları günümüze ulaştıran kıymetli insanları, kaynakları tespit edebildildiysem belirttim. Yeni fotoğrafları kendim çektim. İyi bir fotoğrafçı olmasam da elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Fotoğraf bilgilerinde eksiklik ya da yanlışlık farkederseniz ya da fotoğrafın kaynağını biliyorsanız yorum olarak belirtirseniz güncelleme yapabilirim.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.
Avatar

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir