ElbistanLezzet Durakları

Elbistan Balıkçı Barakaları

Güncelleme: 8 Ağustos 2019

Elbistan’da Köprübaşı’ndan nehrin akış yönünü 500 metre kadar takip ettiğinizde mütevazi bir mahallenin nehir kenarı hoş manzaralı o caddesine rastlarsınız. Cadde boyunca 100 150 metre yürüdüğünüzde sol tarafınızda sizi nehre indirecek gibi görünen merdivenlerin güzel sürprizlerinden biri bu mekan; yan yana dizili birkaç mini baraka restoran, nehir sularına sıfır, nehre nazır.

Elbistan belediyesinin 2012 yılında yaptığı Ceyhan Nehri düzenleme çalışmalarının en sevilen projelerinden birisi ‘nehirde balık yemek’. Biz bu barakalardan şimdilik birini ziyaret ettik. Mevlüt Usta tavanı kaldırsaydı eğer bir sandalda yemek yediğinizi hissedebileceğiniz bir mekan olurdu burası muhtemelen. İçeri girdiğinizde sizin çok daha güzel dekore edeceğinizi düşüneceğiniz bir düzene sahip. Soba ile ısınması otantik, taş fırında pişen balıklar lezzetli. 6 liraya ekmek arası palamudun yanında hem içeceğinizi hem turşunuzu hemde leziz bir salatayı ikram eden samimi anlayışı ile tercih edilesi bu yerde hamsi tava, kiremitte balık, alabalık ve daha bir çok balık çeşidi ve ikramı mevcut.

Buranın güzelliklerini anlatırken Küçük Ceyhan‘ın bedbaht kaderini anımsayıp üzülmemek mümkün değil. Şehrin doğal güzelliklerinden biri olan Ceyhan’ın yüzyıllar boyunca yüzümüze gülmesi için bu mekanların çok daha dikkatli olması ve denetlenmesi gerekmektedir. Ki hep böyle güzel anlatalım bu mekanları diyerek bir parantez açmakta fayda var öyle değil mi? Peki öyleyse hep güzel anmak, güleryüzle karşılanmak ve iyi dileklerle uğurlanacağınız aile ortamını yaşamak, yani Maraşı avucunuzda hissetmeniz için; hoşgelmelisiniz.

Ulaşım

Doktor Hasanbey Caddesi, No:9, Ceyhan kıyısı, Elbistan

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Rana

Edebiyat seven Matematik Öğretmeni.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir