Adı Gibi Sıradışı: Pisik Omacı

Son Güncelleme:

Biz kuru ekmeğin kırılmışını değerlendirecek kadar israftan korkan bir milletiz nihayetinde. Buradan doğan bir lezzeti var ki memleketimizin, tatmayana tattıralım, anlatalım, paylaşalım niyetindeyim.

İsmini hala söylerken önyargı içermesi endişesi taşıyan hemşerilerim pisik omacı demez de paşa kıyması der, ekmek salatası der ama radikal bir değişikliğe ulaşamaz. Canımız pisik omacı isteyince öyle isme falanda takılan olmaz buralarda.

Malzemeler ve Yapılışı

Annelerimizin tandırda senede bir kaç kez yaptığı yufka ekmeği bilmeyen yoktur, seveni pek çoktur vesselam. Bu ekmeğin iki tanesini kırarak bozuk para büyüklüğünde parçalara ayırarak başlarız işe. Belki de tandırdan kilere varıncaya dek kırılmış bir miktar yufka ekmeği değerlendirmek istersiniz. O da size kalmış.

Orta büyüklükte bir soğanı, bir domatesi, bir yeşilbiberi, bir miktar maydanozu da üzerine doğrarız. Yöresel devam eden tarifimize bir yöresel lezzet daha katalım diye köy peynirinden bir adet rendeleyerek pisik omacımızı yapmaya devam ederiz. Baharat konusunda pek eli açığız ve acıyı sever -mutlaka- kullanırız. Bunları anlatıp uzatmaya gerek yok lakin pisik omacında kurutulmuş reyhanın lezzeti eksik olmamalıdır. Hatrı sayılır bir miktar katmanızı önemle belirtirim. Bir su bardağı yağa katılmış yarım yemek kaşığı salçayı eriterek devam edelim tarifimize. Şimdi hepsini karıştırıp bu pratik yemeği tamamlayabiliriz. Afiyetle.

Facebook Yorumları
Tıkla ve Paylaş...

Rana

Edebiyat seven Matematik Öğretmeni.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir