Gücüksu Köyü’nde Büyük Balık

Son Güncelleme:

Kahramanmaraş’ta bulunan alabalık tesislerinin birçoğunu bugüne kadar ziyaret ettim. 2015 Mayıs ayında Afşinli bir arkadaşımın tavsiyesi ile Göksun’a bağlı Gücüksu Köyü’ndeki butik tesisden haberdar olmuş, Elbistan’dan Kahramanmaraş’a giderken lezzetli alabalıklarını yemek için mola vermiştim.

Yetiştirme Havuzları

Alabalık çiftliğinin yanında bir lokanta beklerken sadece iki küçük yetiştirme havuzundan oluşan bir köy eviyle karşılaşıyoruz. Şaban Amca’ya selam verip balık yemeye geldiğimizi söylüyoruz.

Şaban Amca öğretmenlikten emekli olduktan sonra Adatepe Barajı’nın kıyısında, ormanların arasındaki köyüne yerleşmiş, bahçesinde  alabalık yetiştirmeye başlamış. Andırın’dan tedarik ettiği yavru alabalıkları standart porsiyonların yaklaşık iki katı büyüklüğüne (500-600 gr) ulaşıncaya kadar bahçesinde çıkan küçük kaynak suyunda özel olarak besliyor.

Normalde Şaban Amca burada canlı veya temizlenmiş alabalık satışı yapıyormuş. Balıkları bahçesinde yemek isteyenler için de bir masa ve mangal mevcut. İçecek, salata ve ekmeğinizi alıp buraya gelerek Şaban Amcanın temizlediği kocaman alabalıkları yaktığınız mangalda pişirip yiyebilirsiniz. Şaban Amca balığı pişirirken kullanacağınız Çeçen Asprini dediği bol sarımsaklı sosu da sunuyor size.

O kadar yoldan geldiğimiz için bizi kırmıyor. Temzileyip pişirdiği balıkları tadıyoruz. Tedariksiz geldiğimiz için ne salata ne de içecek var. Katık olarak Şaban Amca.’nın evinden getirdiği bayat bir somun yetiyor somon boyutuna ulaşmış alabalığın yanında. Büyük alabalıklar bol yağlı oldukları için gerçekten diğer alabalıklardan çok daha lezzetli. Çeçen aspirini ise ayrı bir aroma katmış alabalığa.

Gücüksu
Gücüksu – Büyük Balık

Balığı yedikten sonra yakındaki bir tepeye çıkıp Göksun Çayı üzerinde kurulmuş olan Adatepe Barajı’nın maviliklerini izledik. Oturup ayaklarınızı sallasanız suya dokunabileceğiniz  kadar baraja yakın olan sundurmalı ahşap evlerin bol bol fotoğrafını çektik.

Göksun, Afşin ve Elbistan arasında seyahat ederken eski yola sapıp eşsiz bir doğa deneyimi yaşayabilir, Gücüksu’da büyük balığı tadabilirsiniz. Burada balık yemeseniz bile yolunuz düştüğünde bu balıklardan alıp şehre götürmelisiniz mutlaka.

Gücüksu Köyü’ne Nasıl Gidilir

Elbistan-Göksun arasındaki eski karayolu üzerinde Adatepe Barajı’nın hemen kıyısındaki bu tesisin telefonu ya da tabelası yok. Gücüksu köyüne ulaşınca, köyün baraj içinde kalan eski yoluna Göksun tarafından sapmalısınız. Yolun barajla buluştuğu noktada havuzları göreceksiniz. Balığı yerinde yemek istiyorsanız salata malzemeleri, ekmek ve içeceklerinizi yanınızda getirmeyi unutmayın.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir