Lezzet Durakları

Gücüksu’da Büyük Balık

Güncelleme: 27 Ekim 2022

2015 yılının Mayıs ayında Afşinli bir arkadaşım aracılığıyla Göksun’a bağlı Gücüksu Mahallesi’ndeki butik tesisin varlığını öğreninceye kadar Kahramanmaraş’ta bulunan alabalık tesislerinin tamamını ziyaret ettiğimi düşünüyordum. Bu yazı da o eksik bilginin nişanesi olarak kaleme alındı.

Gücüksu’da büyük balık tatmak için aynı ay Elbistan’dan Kahramanmaraş’a uzanan yolculuğumuzda yolu biraz uzatarak rotamızı buraya çevirdik.

Yetiştirme Havuzları

Alabalık çiftliğinin yanında bir lokanta beklerken sadece iki küçük yetiştirme havuzundan oluşan bir köy eviyle karşılaştık. İşletme sahibi Şaban Amca’ya selam verip balık yemeye geldiğimizi söylüyoruz.

Şaban Amca öğretmenlikten emekli olduktan sonra Adatepe Barajı’nın kıyısında, ormanların arasındaki köyüne yerleşmiş, bahçesinde  alabalık yetiştirmeye başlamış. Andırın’dan tedarik ettiği yavru alabalıkları standart porsiyonların yaklaşık iki katı büyüklüğüne (500-600 gr) ulaşıncaya kadar bahçesinde çıkan küçük kaynak suyunda özel olarak besliyor.

Normalde Şaban Amca burada canlı veya temizlenmiş alabalık satışı yapıyormuş. Balıkları bahçesinde yemek isteyenler için de bir masa ve mangal mevcut. İçecek, salata ve ekmeğinizi alıp buraya gelerek Şaban Amca’nın temizlediği kocaman alabalıkları yaktığınız mangalda pişirip yiyebilirsiniz. Şaban Amca balığı pişirirken kullanacağınız Çeçen Asprini dediği bol sarımsaklı sosu da sunuyor size.

O kadar yoldan geldiğimiz için bizi kırmıyor. Temzileyip pişirdiği balıkları tadıyoruz. Tedariksiz geldiğimiz için ne salata ne de içecek var. Katık olarak Şaban Amca’nın evinden getirdiği bayat bir somun yetiyor somon boyutuna ulaşmış alabalığın yanında. Büyük alabalıklar bol yağlı oldukları için gerçekten diğer alabalıklardan çok daha lezzetli. Çeçen aspirini ise ayrı bir aroma katmış alabalığa.

Gücüksu
Gücüksu – Büyük Balık

Balığı yedikten sonra yakındaki bir tepeye çıkıp Göksun Çayı üzerine kurulmuş Adatepe Barajı’nın maviliklerini izledik. Oturup ayaklarınızı sallasanız suya dokunabileceğiniz  kadar baraja yakın olan sundurmalı ahşap evlerin bol bol fotoğrafını çektik.

Göksun, Afşin ve Elbistan arasında seyahat ederken eski yola sapıp eşsiz bir doğa deneyimi yaşayabilir, Gücüksu’da büyük balığı tadabilirsiniz. Burada balık yemeseniz bile yolunuz düştüğünde bu balıklardan alıp şehre götürmelisiniz mutlaka.

Gücüksu Köyü’ne Nasıl Gidilir

Elbistan-Göksun arasındaki eski karayolu üzerinde Adatepe Barajı’nın hemen kıyısındaki bu tesisin telefonu ya da tabelası yok. Gücüksu köyüne ulaşınca, köyün baraj içinde kalan eski yoluna Göksun tarafından sapmalısınız. Yolun barajla buluştuğu noktada havuzları göreceksiniz. Balığı yerinde yemek istiyorsanız salata malzemeleri, ekmek ve içeceklerinizi yanınızda getirmeyi unutmayın.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir