Tarih

Çukuroba Camii

Güncelleme: 25 Kasım 2018

Çukuroba Camii, Kayabaşı Mahallesi Çukuroba Caddesi’nde Çiftaslan Konağı‘nın hemen üst tarafında yer alır. Kare planlı harim, son cemaat yeri ve tek şerefeli minareden oluşur. Son cemaat yerinde bulunan inşa kitabesine göre, Hacı Hüseyin Efendi tarafından 1670 yılında yaptırılmıştır. Kaidesinde bulunan kitabeye göre minare, camiden 50 yıl sonra 1720 yılında yapılmıştır.
Çukuroba Cami, etrafında bulunan Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait taş ve ahşap işçiliğinin şehirdeki en güzel örneklerinden olan konaklarla eşsiz bir uyum içerisindedir.
Kahramanmaraş’ın tarihi kent merkezinden eski mahallelere ulaşım sağlayan en önemli yol üzerinde bulunan cami soluklanmak ve huzur bulmak isteyenleri bekliyor.

Ulaşım

Çukuroba Camii’ne tarihi çarşılar kompleksinden 10 dakikalık yürüyüşle ulaşmak mümkün. Toplu ulaşım araçlarının bir kısmı şehrin doğusundan batısına doğru giderken camiye yakın yerden geçmektedir. Camiye ulaşmak için Kayabaşı veya Sevim Şirikçi Kız Meslek Lisesi duraklarında inebilirsiniz.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir