Bahtiyar Yokuşu

Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Son Güncelleme:

Kahramanmaraş’ın tarihi mahalleleri, Ahır Dağı eteğinde sıralanmış tepelere inşa edilmiş. Hal böyle olunca şehrin her yerinde dik rampalar ve zorlu yokuşlar bulunur. Bu yokuşların en meşhuru Turan Mahallesi’nde yer alan Bahtiyar Yokuşu’dur. Yokuş ismini mahallede geçmiş dönemlerde yaşamış bir âlimden almaktadır.
Kurtuluş İlkokulu’ndan başlayıp tarihi kentin en yüksek tepelerinden birinde bulunan Divanlı’ya kadar uzanan yokuşun, her iki yakasında tarihe tanıklık eden evler bulunmaktadır. Maraş’ın deli poyrazını evin içine yönlendiren zikzaklı cumbaları, basık kemerli ve enikli kapıları, giyotin pencereleri ile kentin sivil mimarisinden izler taşıyan evler, kurtuluş savaşının tanığı Şıh Camii ve heybetli minaresi ile Divanlı Camii Bahtiyar Yokuşu’nda tarih meraklılarını bekliyor.
Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmaları tamamlanarak tarihi kimliği ortaya çıkarılan Bahtiyar’a yolunuz düştüğünde, yokuşun her iki yanında sıralanan dar sokaklarda kent tarihine ilişkin bilinmeyenlerin sizi beklediği bir keşfe çıkmanızı da öneririz. Kaybolmayacağınıza eminiz. Bahtiyar ayrılacaksınız.

Ulaşım

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir