Tarih

Divanlı Camii

Güncelleme: 3 Eylül 2018

Kahramanmaraş’ın tarihi mahallelerinin en yükseklerinden birisinde, Divanlı’da yer alır. Bulunduğu konumun ihtişamı, yüksek minaresi ile birleşerek kentin en görkemli kültür varlıkları arasında yer almasına sebep olmuştur.

Alman Hastanesi’nden Divanlı Camii’ne bakış., 1919, Stanley Kerr

Ahşap tavanlı camiler arasında yer alan Divanlı Camii ve minaresi yontu taştan inşa edilmiştir. Kahramanmaraş kent merkezinde günümüze ulaşan tarihi camilerin tamamının minaresi tek şerefeli iken, Divanlı Camii’nin heybetli minaresi iki şerefelidir ve kentin birçok noktasından kendini gösterir.

İnşa kitabesinde göre 1689 yılında Ahmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Ahmet Paşa Camii olarak da tarihi kayıtlarda zikredilir. Yapının muhtelif yerlerinde bulunan tamir kitabelerinden bir tanesinde Camiinin şehirde büyük hasara neden olan 1795 yılındaki depremde yıkıldığı ve 1797 yılında halkın yardımı ile yeniden inşa edildiği belirtilmektedir.

Son restorasyonu 2012 yılında tamamlanan Divanlı Camii, birçok kez önemli onarım geçirmiş olsa da büyük ölçüde özgünlüğünü koruduğu düşünülmektedir.

Ulaşım
Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir