Yum Baba Türbesi – Maraş Mevlevi Dergahı

Son Güncelleme:

Maraş Tarihi Çarşıları’nın tam merkezindeki saatçiler pasajında Yum Baba Türbesi bulunmaktadır. Daha önceleri Alaüddevle Bozkurt Bey tarafından 15. Yy’ın sonlarında inşa ettirilen Yum Baba Mevlevi Dergahında bulunmaktaydı. Tekke ve zaviyelerin kapatılması ile birlikte etrafında bulunan dergah 1925’ten itibaren atıl kalmış, sonraki süreçte geçirdiği değişikliklerle pasaja dönüştürülmüştür. Tüm bu dönemde bakımsız da olsa mevcudiyetini koruyan türbe, 1985 yılında yıkılarak betonarme tekniği ile yeniden inşa edilmiştir. Yum Baba’nın Alaüddevle Bozkurt Bey döneminde yaşamış ve 16. Yy ilk yarısında vefat etmiş önemli bir Mevlevi kanaat önderi olduğu değerlendirilmektedir.

Bugün türbenin girişinde Arap harfleriyle “Mevlana Dergahı” yazmaktadır. İçerde bir adet sanduka bulunmaktadır. Herhangi bir kitabenin bulunmadığı sandukanın Yum Baba’ya ait olduğu kabul edilmektedir.

Ulaşım

Aracınızı Arasa otoparkına, Kıbrıs meydanı, Kaleönü veya Trabzon caddesindeki cadde parklarına bırakıp yürüyerek ulaşmak gerekiyor. Maraş tarihi çarşıları içerisinde, saatçiler pasajının içinde bir köşede yer alır. Kapısının önüne gidene kadar farketmek mümkün değildir. Çarşı esnafının tamamı yerini size gösterir.

Facebook Yorumları
Tıkla ve Paylaş...

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal'in babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir