Tarih

Hatuniye Camii

Güncelleme: 15 Mayıs 2019

Dulkadiroğulları döneminde hicri 915 / miladi 1509 yılında Alaüddevle Bozkurt Bey tarafından eşi Şems Hatun adına yaptırılmıştır. Şems Hatun Yavuz Sultan Selim’in büyükannesidir. İsmini buradan alır. Türkiye’nin birçok yerinde aynı isimle bey ve hükümdar eşlerinin/annelerinin adına yapılan cami ve medreseler bulunmaktadır.

Ahşap tavanlı, kiremit çatılı caminin duvarları ve tek şerefeli minaresi tamamen kesme taştan yapılmıştır. Dikdörtgen plana sahip caminin dıştan boyutları 8×24 m’dir.

Vakıf kayıtlarına göre cami, hamam, medrese, türbe ve çeşmeden oluşan bir külliye olarak inşa edilse de bugün sadece türbe ve cami ayaktadır. Caminin ise sadece minaresi orijinal halini koruyarak günümüze kadar ulaşabilmiştir.

Türbe

Cami iç mekanının doğu kısmındaki sekinin altında yer alır. Son cemaat yerinin doğusundaki 3 basamaklı taş merdivenden inilen türbede Alaüddevle Bozkurt Bey’in hanımı Şems Hatun yatmaktadır.

Ulaşım

Tarihi kent merkezinde bulunan camiye Suk-i Maraş çarşısının Hatuniye çıkışındaki merdivenleri kullanarak veya Demirciler Çarşısı‘nın Batı girişinde Bedesten Sokağı (Kasap Hali) takip ederek ulaşabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Ede

Anonim yazılar...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir