Ahır Dağı’nı Yeşile Boyayan Adam: Mesut Can

Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Son Güncelleme:

Kahramanmaraş’ın sırtını dayadığı Ahır Dağı, yemyeşil ormanları ile günümüzde herkesi büyüler. Uzaktan bakıldığında doğal olduğu izlenimi uyandıran ormanlar sonradan insan eliyle oluşturulmuştur. 1895 yılına ait bir Osmanlı doktorunun anılarında belirttiği gibi Ahır Dağı önceden tamamen çıplaktı. Sadece eteklerinde bağ ve bahçeler bulunmaktaydı. Daha öncesine ilişkin kesin bir bilgiye ulaşamamış olsam da Osmanlı’nın Dulkadiroğulları’nı egemenliği altına aldıktan sonra, başta Kıbrıs ve diğer Akdeniz ülkelerine yaptığı seferlerde, Maraş ormanlarından elde ettikleri keresteleri gemi yapımında kullandıkları halk arasında söylenmektedir. 1830’larda İngilizlerin Fırat Keşfinde kullandıkları buharlıların yakıt ihtiyacı için gerekli odunların da Maraş çevresindeki zengin ormanlardan tedarik edilerek Birecik’e taşındığı bilinmektedir. Tüm bu süreçte 19. yy ortalarına kadar Ahır Dağı çıplak kalmış olabilir.

Mesur Can Hatıra Ormanı

1960’ların sonundan itibaren Türkiye’deki en başarılı ağaçlandırma çalışmalarından biri ile Ahır Dağı bugünkü zengin orman örtüsüne yeniden bürünmüştür. Bu durum şu anda ormanların içerisindeki büyük boşluklardaki bağ ve bahçelere de açıklık kazandırmaktadır. Bilmeyenlerin ilk görüşte ormanların arasında bu evlere nasıl müsaade edilmiş dediğine çok kez şahit olmuşumdur. Ağaçlandırma döneminde bağ evlerinin bulunduğu yerler dışında kalan alanlar ormanlaştırılmış ve bu haliyle tahrip edilmiş izlenimi uyandıran bir orman manzarası ortaya çıkmıştır.

Mesut Can (1922 – 1988)

Orman Mühendisi. 1943 yılında meslek hayatına başladı. Yurdun dört köşesinde çeşitli kademelerde görev aldı. 1958-1960 yılları arasında Gaziantep Dülükbaba, 1966-1978 yılları arasında ise Ahır Dağı ağaçlandırma projesini yürütmüştür. İsmi Muhsin Yazıcıoğlu Parkı girişindeki hatıra ormanına ve Dulkadiroğlu ilçesinde bir caddeye verilmiştir.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.
Avatar

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Ahır Dağı’nı Yeşile Boyayan Adam: Mesut Can” için bir yorum

  • Avatar
    8 Mart 2018 tarihinde, saat 17:56
    Permalink

    Dünya bu ismini duymadığımız insanlar sayesinde ayakta duruyor..Anısına saygıyla..

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir