Kültür-SanatTarihYöresel Lezzetler

Alman Yetimhanesi’nin 1911 Yılı Kış Hazırlığı

Güncelleme: 28 Nisan 2020

1911 yılında Maraş Alman Misyonu tarafından yayınlanan bir makalede, Maraş mutfağının en belirgin özelliklerinden bir tanesi olan kış hazırlığı ve zahire kültürü aşağıdaki gibi anlatılmış.


Maraş’ta kış hazırlığı için 400 yetim bir araya geldi yine. Burada buğday pişirilip, muhtelif ürünlerle karıştırılır, farklı yöntemlerle kurutulur. Zahmet, sabır ve birçok elin yardımını gerektirir bu iş. Geniş, ahşap kutularda saklanan bu “Doğulu Zahire” kış aylarında yokluk hissettirmez.


İmece usulü ile yapılan bu hazırlıkların, yetimhanedeki çocukların ruhsal ve fiziksel dayanışma algısını güçlendirdiğini anlatan bu yazıya aşağıdaki fotoğraf da eklenmiş.

Maraş Alman Yetimhanesinde 1910 yılında kış hazırlığı.
Maraş Alman Yetimhanesinde Kış Hazırlığı – 1910

Muhtemelen toplu şekilde tarhana yapılışı gördüğümüz bu fotoğraf Maraş Tarhanası’nın benim bildiğim en eski fotoğrafı. Şimdilik kısa bir bölümünü aktardığım yazının vakit buldukça geri kalan kısımlarını da çevirip kendi yorumlarımla birlikte burada sizlere aktarıyor olacağım. Sürekli güncellenecek olan bu yazıyı takip etmenizde fayda var.

Son olarak Maraş Alman Yetimhanesi’ndeki tarhana yapılışı fotoğrafından 9 yıl sonra, 1919 yılında Amerikan Misyonu’nda görevli Stanley Kerr, tarhananın çığlara serimini gösteren daha belirgin bir fotoğraf çekmişti. Stanley Kerr’in fotoğrafının renklendirilmiş hali aşağıdadır.

Maraş Amerikan Yetimhanesinde Tarhana Yapımı, 1919
Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir