137 Yaşındaki Elbistanlı Cibo Ağa

Son Güncelleme:

Aşağıdaki metin ve başlıktaki fotoğraf 24 Şubat 1933 tarihli Cumhuriyet gazetesinde yer almakta olup, 137 yaşındaki Elbistanlı Cibo Ağa’nın Atatürk’ü görmek üzere İstanbul’a gelişini haber vermektedir.

Cibo Ağa Hayatını Anlatıyor

Halil oğlu Cibo Ağa isimli bir ihtiyar dün Maraş Vilayetinin Elbistan kazasından İstanbul’a gelmiştir. Cibo Ağa 137 yaşındadır. Gazi Hazretlerini görmek üzere seyahat etmektedir.

Kendilerini dinleyelim:

137 yaşındayım. Kağıtlarım 127 gösteriyor ama hen 137 biliyorum. Elbistan’da doğdum. Şimdiye kadar orada yaşadım. Babam koyun ticareti ile geçinen zengin bir adamdı. Ben de on sene evveline kadar bu işle
uğraştım. Fakat hayat bu … Hep bir kararda gitmiyor. Düşmez kalkmaz bir Allah. On sene evvel başıma bir felaket geldi. Koyunlarım hastalandılar. Hepsi birer birer öldü gitti. On senedir belediyenin, şunun bunun yardımı ile geçiniyorum.

Çok iyi günler yaşadım, çok iyi günler gördüm. Memleketin sayılı tüccarlarındandım. Fakat ne demeli. Kader de bunları görmek de varmış.

137 yaşındaki Elbistanlı Cibo Ağa
24 Şubat 1933 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nde Cibo Ağa

Şimdiye kadar üç defa evlendim. Birinci karım 45, ikinci karım 60 yaşında öldü, Üçüncü karım sağ. . . şimdi 72 yaşında. . . 7 çocuğum oldu, fakat bugün hiçbiri sağ değil.

Elbistan’ın en ihtiyar adamı benim. Duyduğuma göre memlekette benden ihtiyar yalnız Zaro Ağa varmış. Sultan Mecit gününde askere çağrılmıştım, bedel verdim. Sultan Hamit zamanında da Elbistan’dan ilk defa olarak dışarıya çıktım. Koyun satmak üzere Haleb’e gittim. Denizi ilk defa olarak orada gördüm. Bu seferki seyahatte ikinci defa görüyorum. Bu sefer üstelik vapura da bindim.

100 senedir kahve içerim. Bir o kadar senedir de tütün kullanıyorum. Gençlik zamanlarımda rakı da içerdim. Dedim ya herşeyi yaptım. gönlümde birşey kalmadı.

Şimdiye kadar bir defa olsun hastalanmadım. Baş ağrısı, sıtmai öksürük nedir bilmem. Öyle sanıyorum ki ilk hastalandığım gün öleceğim.

Bu kadar çok yaşamak için ne mi yaptım? Hiç… Her şeyi kararında bıraktım. Hayatım koyun sürüleri arasında geçtiği için süt, yoğurt, et, yağ çok yedim. Bugün de en çok bunları severim.

Elbistan’dan kalkıp ta buralara gelmemin sebebi hükümetten bana bir maaş bağlamasını istemektir. On senedir kuvvetten düştüm. Yol yürümesine biraz yürüyorum ama çalışacak halim kalmadı. Üstelik gözlerim de görmüyor. Gazi’yi göreceğim. Ellerini öpüp yalvaracağım. O büyüktür, elbette beni bu halde komaz.”

Cibo Ağa’nın Akıbeti Meçhul

Kendi ağzında hayat öyküsü verilen Cibo Ağa’nın Elbistan’ın hangi köyündendi, kaç yaşına kadar yaşadı, Gazi ile İstanbul’da görüşebildi mi gibi pek çok soruyu cevapsız bırakıyordu bu haber.

Arşivlerde yaptığım taramada 6 Aralık 1932 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nde Adana’dan bildirilen “Nüfus kaydına göre 127, kendi iddiasına göre 137 yaşında olan Cibo Ağa Gazi’yi görmek istemektedir. Asırdide ihtiyar bunun için Ankara’ya gitmek üzere yola çıkmıştır.” haberi dışında Cibo Ağa ile ilgili hiçbir kayda ulaşamadım.

137 yaşındaki Elbistanlı Cibo Ağa
6 Aralık 1932 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nde Cibo Ağa

1932 kışında Elbistan’dan Adana’ya ulaşan Cibo Ağa, Gazi’yi (Mustafa Kemal) görmek için muhtemelen trenle Ankara’ya gitmiş. Gazi’yi Ankara’da görememiş olacak ki, bu haberden yaklaşık iki buçuk ay sonra aynı amaçla İstanbul’a ulaştığı haberi verilmiş gazeteden.

İsminden ve koyun ticareti ile uğraşmasından hareketle Cibo Ağa’nın aşiret köylerinden birine mensup olduğunu tahmin ediyorum. Cibo Ağa’yı tanıyanların ve duyanların yorumlarla katkısını bekliyoruz.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

137 Yaşındaki Elbistanlı Cibo Ağa” için 3 yorum

 • 21 Nisan 2020 tarihinde, saat 03:40
  Permalink

  Cibo aga , elbistan in agcasar koyunden dir , agcasar da elbistan in en eski koyudur , aslen agcasarlidir cibo aga …

  Yanıtla
  • 22 Nisan 2020 tarihinde, saat 23:27
   Permalink

   agcasar şuan nurhaka bağlı bir köy. Elbistanin en eski köyü felan değil. Agcasar 1563 maras tahrir defterine göre o yıllarda sam bayat, bayram gazili Yörüklerin yaşadığı bir köydür.koy halkı Anadolu’nun çeşitli yerlerine iskan olunuyor(Rize ,Trabzon, Ereğli, Yozgat ,afyon emirdag vb). 18. Yy da köye elazigdan gelen sinemililer yerleştiriliyor. Cibo ağa da onlardan galiba. Yani sinemili olması lazım.

   Yanıtla
   • 22 Nisan 2020 tarihinde, saat 23:35
    Permalink

    Ağcaşar Köyü muhtarı ile telefonda görüştüm. Cibo Ağa’yı anlattım kendisine. “İlk kez sizden duydum Cibo Ağa’yı. Böyle bir kişiliğin bizim köyle ilgisi olsa mutlaka bilirdik. Ağcaşarlı da olamaz, Sinemilli de olamaz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir