Sütçü İmam Türbesi

Güncelleme: 9 Ekim 2018

Maraş Milli Mücadelesi’nin ilk kahramanlarından Sütçü İmam, Maraş’ın Bektutiye Mahallesinde 1872 yılında dünyaya gelmiştir. Babası Kireçcioğullarından Ömer Efendi, Annesi Tiyeklioğullarından Emine Hanımdır. “İmam” o dönemler Maraş’ta erkekler arasında yaygın olarak kullanılan gerçek ismidir. Orta halli bir ailenin evladı olarak sütçülük yaparak geçimini sağladığından Sütçü İmam olarak bilinmektedir. İsmi yaşamında da yer etmiş, dükkanının yakınında bulunan Uzunoluk Mescidi’nde kuranı güzel okumasından dolayı gönüllü olarak bazı dönemler imamlık da yapmıştır.

Mondros Ateşkes antlaşması sonrası önce İngilizler sonrasında Fransızlar tarafından işgal edilen Maraş’ta, 31 Ekim 1919’da Uzunoluk Hamamı önünde bacısının örtüsüne kasteden düşmana ilk kurşunu atmıştır. Sütçü İmamın ilk kurşunundan tam 104 gün sonra düşman Maraş’tan kovulmuştur. Kurtuluş sonrası, harpteki cesaretinden dolayı Belediye’de görevlendirilmiştir. Vazifelerinden bir tanesi de kaledeki topu idare etmekti. Meclis’in Abdülmecit’i halife ilan etmesi üzerine, 101 pare top atışı yaparken ağır yaralanmıştır. Hastanede iki gün süren yoğun tedaviye cevap verememiş, 25 Kasım 1922 tarihinde vefat etmiştir. Bektutiye Camii mezarlığına defnedilen Sütçü İmam’ın kabri, 1982 yılında türbe haline getirilmiştir. Anısı 1936’da ilk kurşunu attığı yerde yapılan çeşmede, 1977’de Kıbrıs Meydanı’nda yapılan İlk Kurşun Anıtı‘nda, başta üniversite olmak üzere şehirdeki çok sayıda okul, cadde ve kurum isminde yaşatılmaktadır.

Ulaşım

Fevzipaşa Mah. Abarabaşı Cd. No:7

Bektutiye Camii Bahçesi

Dulkadiroğlu/Kahramanmaraş

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir