PazarcıkTarih

Atatürk’ün Narlı’ya Gelişi: 26 Ocak 1933

Güncelleme: 10 Kasım 2017

Atatürk Kahramanmaraş’ta bir kez bulunmuştu. 1933 yılı Ocak ayının 15’inde uzun süreli bir yurt gezisine çıkan Atatürk, Adana’dan sonra, 26 Ocak’ta trenle Gaziantep’e yönelmişti.

O tarihlerde tren hattı Gaziantep’e kadar uzanmadığı için sabah saatlerinde Narlı İstasyonu’nda trenden inmişti. Narlı’da Maraş ve Antep yöneticileri ve yerel halk tarafından karşılanan Atatürk kısa süreli temaslarının ardından kendisini karşılayan Antep heyetiyle birlikte Narlı’dan ayrılmıştı. Saat 11’e doğru Antep’e giren Atatürk, o gün bir dizi toplantı ve açılışa katılmıştı.

Ertesi gün 27 Ocak 1933’de, Ramazan Bayramının ilk günü olması münasebetiyle valilikteki bayramlaşmaya katılan Atatürk, öğleden sonra yine Narlı’dan trenle Adana’ya dönmüştür.

Arşivlerde yer alan bütün fotoğraflar ve kayıtlar genellikle Gaziantep ya da Adana ile ilgilidir. Yukarıdaki fotoğrafta Gaziantep’e girişinde yapılan karşılama esnasında çekilmiştir.

Atatürk’ün Narlı istasyonuna trenle geldiği tarih, 26 Ocak İlkokulu ve 26 Ocak Ortaokulu’nun adlarında yaşatılmaktadır.

Aslında Atatürk daha önce yine trenle Maraş il sınırlarından geçmişti ama trenden hiç inmemişti. Atatürk’ün 1931’de gerçekleştirdiği Malatya seyahatinde 12 Şubat  akşamı  Adana’da bindiği tren 13 Şubat günü Pazarcık İstasyonundan geçmişti. Tren istasyonda durmadığı için karşılama töreni yapılmamış, halkla teması olmamıştı. Atatürk ertesi gün yine aynı trenle Malatya’dan Adana’ya giderken Pazarcık istasyonundan geçmişti.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir