Lezzet DuraklarıYöresel Lezzetler

Maraşlının Grip Aşısı: Kelle Paça

Güncelleme: 7 Ağustos 2018

Doğal Antibiyotik

Kahramanmaraş’ın en sıradışı lezzetlerinden bir tanesi kelle paça. Barındırdığı kemik suyu, baharatları, hayvansal yağları ile zengin bir protein ve vitamin kaynağı olan paça sadece gıda olarak değil ilaç niyetine de kullanılmaktadır. Eklem rahatsızlıkları ve halsizlik gibi birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinen paçanın grip aşısı etkisine sahip olduğuna inanılmaktadır.

Yapımı Zahmetli

En çok kış aylarında olmak üzere Maraş’ta dört mevsim tüketilen, bazen kahvaltı sofralarını bazen akşam yemeğini süsleyen paçanın yapımı uzun ve zahmetlidir. Ütülerek temizlenen küçükbaş kelleleri ve paçaları (ayakları) kazanlarda kaynatılarak et kemikten ayrılacak kıvama gelene kadar pişirilir. Kazandan çıkarılan kelle ve paçaların etleri ayıklanarak müşterilerin dileğine göre sunulmak üzere dil, yanak, beyin ve göz gibi ayrılır. Paçanın en kıymetli yeri kazanda kalan bol vitaminli kemik suyudur aslında. Her usta paçanın suyunu tüketime hazır hale getirmek için kendi maharetiyle işlemden geçirir. Hazır olan su ile ayrılmış etler keyfe göre karıştırılır, ısıtılır ve Maraş pul biberi, sarımsak ve sumak ekşisi ile servis edilir.

Beyin ve göz de yenir Maraş’ın paçacılarında. Beyin genellikle salata olarak paçanın yanında servis edilir. Göz ise paça suyunda. bunlarla sorunum var diyorsanız eğer siparişinizi verirken siyah olmasını belirtin. Bu durumda kelle üstündeki siyah etlerden oluşan bir çorba gelecektir önünüze.

Paçacılar Her Yerde
Çocuk Bahçesinde, Paçacı Osman

Kahramanmaraş’ta paçacılar genelde çarşı merkezinde Ulu Cami ve Kıbrıs Meydanı arasında yoğunlaşmıştır. Bu bölgedeki paçacıların büyük kısmı 24 saat açıktır.

İmkanınız varsa yolgeçen hanı konumunda olmayan Mağaralı’daki Menekşe Paça‘ya ve Çocuk Bahçesi’ndeki Paçacı Osman Usta’ya uğrayın. Bu bölgelerin dışında henüz deneme fırsatı bulamasam da, son zamanlarda Tekerek Yolu, Abdulhamithan Camii civarı, Üniversite Karşısı, Binevler gibi Maraş’ın yeni semtlerinde de paçacılar birbiri ardında hizmet vermeye başlamıştır.

Maraş’ta sakatatcılardan ütülmüş kelle alarak evde paçayı kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir