Lezzet DuraklarıTarihYöresel Lezzetler

Konak Sefası: Kocabaş Konağı

Güncelleme: 15 Ağustos 2019

Kahramanmaraş mutfağının yöresel ve modern tatlarını bulabileceğiniz en güzel mekanlardan bir tanesi Kocabaş Konağı. Maraş Kültür Evi olarak da bilinen konak, sadece bir restorandan öte, yakın tarih kent yaşamına ilişkin barındırdığı etnografik ögelerle de müze niteliğindedir.

Geçmişle İç İçe

Tarihi Maraş evlerinden  olan konağın yaklaşık 150 yaşında olduğu tahmin ediliyor. 1985 yılında tescillenerek korunması gerekli kültür varlığı olmuş. 2008 yılında kamulaştırılmıştır. 2010 yılında tamamlanan restorasyon çalışmaları ile Kahramanmaraş’ta kültür hazinemize kazandırılan ilk sivil mimari yapı olmuştur.

Kocabaş Konağı Yöresel Yemekleri

Bugün Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde olan Kocabaş Konağı, kamulaştırılmadan önceki son sahiplerinin ismiyle anılmaktadır. Geleneksel ahşap ve taş işçiliğinin harmanlandığı, Maraş’ın en eski mahallelerinden Kayabaşı’nda bulunan konak 2012 yılından beri Kadriye Hanım tarafından Maraş Kültür Evi adıyla restoran olarak işletilmektedir.

İçli köfte, mumbar, kuru dolma çeşitlerini içeren yöresel tabağı, eli böğründe, ekşili çorba gibi Maraş’a has lezzetleri, her türlü ızgara çeşitlerini, büyük davet ve organizasyonlarda kuzu tandır gibi ağır yemekleri bu konakta tadabilirsiniz.

Kocabaş Konağı Mekanları

Yemeklerinizi dilerseniz taş döşeli avluda, her biri birbirinden farklı yöresel motiflerle süslenmiş odalarda veya konağın avlusuna ve eski mahallelere bakan balkonlarda yiyebilirsiniz. Yemeklerinizi beklerken konağı gezebilir, Maraş halkının yıllar önceki ev yaşamlarında bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Konakta bazı akşamlar, Türk musikisinin nadide eserlerini canlı dinleyebilirsiniz.

Kentteki yüksek fiyatlı mekanlar arasında bulunan konakta, yemek, içecekler, tatlı-dondurma dahil yazının tarihi itibariyle kişi başı 35-40 TL arası fiyatlarla karşılaşırsınız.

Kocabaş Konağı Nerede

Tarihi kent merkezine sadece 800 m mesafede bulunan konağa, Kahramanmaraş Ulu Camii’nden, iki tarafı tarihi konaklarla süslü Kanlıdere ya da Çukuroba Caddelerini kullanarak 15 dakikada yürüyerek ulaşmanız mümkün.

Kayabaşı Mh. Çiçekli Cd. 9

Dulkadiroğlu/Kahramanmaraş

Tel: 0344 223 12 34

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir