Pancarlı: Soğuk Çorba

Son Güncelleme:

Elbistan’da 1960’larda ekimine başlanan şeker pancarı sadece bir endüstri bitkisi olarak görülmemiş, mutfak kültürümüzde de yerini almıştır. Kimi zaman çocuklar bıçakla şekil vererek oyuncak araba yapmışlar, oyundan sıkılınca meyve gibi çiğ olarak yemişler. Bazen kış ekmeklerinin ardından sıcak tandırda közlenerek ya da haşlanarak lokum kıvamında tüketilmiş pancar. Kimi zamansa kaynayan tencereye bir dilim katılarak tarhana çorbasına tatlı-tuzlu zıtlığıyla farklı bir aroma vermiştir.

Bu lezzetlerden belki de en sıradışı olanı ise pancarlı. Bugüne kadar başka yerde hiç rastlamadığım soğuk bir çorba türü. Daha çok pancarın hasat edildiği sonbahar ve kış aylarında yapılır. Eskiden kışın kar yağmadan önce toprak altına gömülen pancarlar yazın topraktan çıkarılır ve pancarlı yapılırmış. Şimdi derin dondurucular gıda muhafazayı daha da kolaylaştırdı. Pancarlı yaz aylarında hem enerji hem ferahlık verir. Yapılış ve tüketiliş şekliyle boranıyı andıran pancarlının tarifi annemden geliyor.

Malzemeler

Şeker pancarı, nohut, fasulye, yoğurt ve sarımsak.

Hazırlanışı

Bir gece önceden ıslanan fasulye ve nohut, kabuğu soyulup temizlenmiş şeker pancarı ile birlikte düdüklü tencerede bir saat kadar haşlanır. Haşlanan şeker pancarları tencereden alınarak rendelenir. Rendelenmiş pancarlar düdüklü tencerede kalan fasulye, nohut ve su karışımına tekrar ilave edilir ve soğumaya bırakılır.

Karışımı soğuduktan sonra buzdolabına alabilir ve dilediğiniz zaman sarımsaklı yoğurtla sulandırarak soğuk olarak tüketebilirsiniz. Karışımı buzdolabında iki haftaya, derin dondurucu bölmesinde ise üç aya kadar muhafaza edebilirsiniz.

Gerek tatlı gerekse soğuk bir çorba olarak tüketilebilecek, ferahlatıcı, enerji verici, besleyici özellikleri ile yöreye özgü bir ürün olan pancarlıyı maalesef Elbistan’da herhangi bir lokantada yeme imkanınız yok. Pancarlı’nın önümüzdeki yıllarda Elbistan’ın yemek mekanlarında sunulan yöresel lezzetlerinin başında yer alacağını ümit ediyorum. Kim bilir belki de coğrafi işaret tescili de yapılır.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir