Kültür-SanatTarih

Louvre Müzesi’nde Bir Maraş Eseri: Terazili Tüccar Steli

Güncelleme: 17 Mayıs 2020

Terazili Tüccar Steli: Louvre Müzesi’nde Bir Maraşlı

Yanlış okumadınız. Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi Louvre’da bir Maraş eseri var. Terazili Tüccar Steli, üzerindeki resimlerle döneminin ticari hayatına ışık tutan nadide bir Geç Hitit eseridir.

Louvre Müzesi’nde yer alan bir diğer Maraş eseri Tarhunpiyas Steli’ni burada yazdım. Dünya’nın diğer ünlü müzelerinde yer alan Maraş eserlerinin uzun araştırmalarım neticesinde hazırladığım ve sürekli güncellediğim listesini görmek için de bu yazıya göz atabilirsiniz.

MüzeLouvre Müzesi / Paris
DönemGeç Hitit (M.Ö 8. yy)
Edinme Tarihi1936
Edinme ŞekliAntika pazarından satın alınmıştır
Yöre Anadolu, Maraş
MalzemeKızıl Kireç Taşı
BoyutlarY: 49 cm ; G: 31,50 cm
TürüMezar Steli
GaleriYakın Doğu Eski Eserleri Sergi Salonunda gösterimde
Envanter 1936 AO 19221
Louvre Müzesi'nde Maraş'ta bulunan Terazili Tüccar Steli
Terazili Tüccar Steli

Her iki elinde birer terazi bulunan tüccarın resmedildiği bu mezar steli M.Ö. 8. yy’a aittir. Tüccarın sağ elindeki terazi açık vaziyette dengede durmaktadır. Diğer elindeki ise katlanmış halde görülmektedir. O dönemler Geç Hitit devletlerinden Gurgum’un başkenti olan Maraş’ta bulunmuştur. 1936 yılında antika marketinden satın alınarak Louvre Müzesi koleksiyonuna dahil edilmiştir.

Stelde resmedilen Maraşlı tüccarın mesleğine dair kesin bir kanıt olmasa da terazinin küçük ve keseli olması hassas olduğuna, dolayısıyla tartılan malzemenin kıymetine işaret ediyor. Kim bilir belki de şehrimizin kuyumculuk tecrübesi o dönemlere kadar uzanıyordur.

Kaynaklar

Bu yazıyı hazırlarken kendi gözlemlerimle birlikte, Dünya’nın en çok ziyaret edilen müzesi olan Louvre arşivlerinden ve bu eşsiz siteden faydalandım.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir