Tarih

Kazancı Camii

Güncelleme: 9 Eylül 2018

Kahramanmaraş’ın tarihi mahallelerinden Divanlı’da Kuyucak bölgesinde yer alır. İnşa kitabesi ve vakfiyesi bulunmadığı için tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Caminin giriş kapısında yer alan tamir kitabesinde evvelki sene depremden zarar gören caminin 1797 yılında tamir ettirildiği belirtilmektedir. Caminin mimari özellikleri göz önünde bulundurulduğunda 17. yy sonlarında yaptırıldığı değerlendirilmektedir.

Ahşap tavanlı caminin duvarları kaba yontu ve moloz taşlardan inşa edilmiştir. Üç sivri kemerli Son cemaat yeri harimin kuzeyinde yer almaktadır. Camiye göre geniş sayılabilecek avlu, tarihe tanıklık eden konakların arasında kalmıştır. Avluda küçük taş minare ve Maraş’ın birçok camiinde bulunan süs havuzu yer almaktadır.

Küçük ve gösterişten uzak ama doğal yapısıyla Kazancı Camii, Dulkadiroğlu’nun tarihi mahallerinde, dik yokuşlarında yolculuğa çıkanları soluklanmaya ve ruhunu dinlemeye davet ediyor.

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir