Kültür-SanatTarih

Dedeoğlu Konağı

Güncelleme: 10 Eylül 2018

Yolu Kahramanmaraş’a düşenlerin mutlaka uğraması gereken, tarih kokan mekanlardan bir tanesidir Dedeoğlu Konağı. Maraş’ta etrafı diğer yapılarla çevrili birçok konağın aksine üç cephesi açık bir konak burası. Bu haliyle tarihi dokusunu geniş açıyla ziyaretçilere sunuyor.

Herhangi bir kitabe bulunmadığından yapım tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte mimari tarzından hareketle konağın 1900’lerin başında inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Üç katlı olarak taş ve ahşabın eşsiz uyumuyla inşa edilen konağın dıştan ilk iki katı düz taş duvarlar üzerine yükseliyor. Bağdadi tarzda ahşap kullanılarak inşa edilen üst kat dayandığı payandalar üzerinde iki cephede cumbalarla sokağa doğru genişliyor.

Yüksekçe bir duvardan enikli kapı ile girilen yapının avlusu taşla döşeli. Köşede çeşme ve günümüzde kullanılmayan ocak var. Sizi üst katlara taşıyacak olan asimetrik merdivenler göz alıcı.

Olgunlaşma Enstitüsü

Restorasyon sonrası Şairler ve Yazarlar evi olarak hizmet veren konak, 7 güzel adam Edebiyat Müzesinin açılışından sonra Milli Eğitim’e tahsis edilmiş olup, günümüzde Olgunlaşma Enstitüsü olarak hizmet vermektedir.

Olgunlaşma Enstitüsü hem bünyesinde faaliyetlerine devam ettiği konağı canlı tutuyor hem de Maraş’ın unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını yeni nesillere aktarmaya çalışıyor. Konağı ziyaret ettiğinizde usta ellerin yüzlerce yıllık yöntemlerle geleneksel sanatları icra edişlerini de görebilirsiniz.

Ulaşım

Dedeoğlu Konağı’na aracınızla ulaşmak mümkün. Suk-i Maraş Çarşısı’ndan tarihi sokaklar arasında devam edecek beş dakikalık yürüyüşle de buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Kurtuluş Mahallesi, Bedesten Sk. No:72, Dulkadiroğlu/Kahramanmaraş

Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir