Gazete Yaprakları

Gaziantep – Maraş Maçı – 19 Ağustos 1930

Güncelleme: 2 Şubat 2023

19 Ağustos 1930 tarihli Son Posta gazetesinde yer alan “Gaziayintap’ta Maraş Muhteliti Ayintap Muhtelitile Oynıyamadı” başlıklı haberi sizlerle paylaşıyorum. Haberde o dönemler karma futbol takımları için kullanılan muhtelit kelimesi ile ifade edilen muhtemelen şehrin ilk futbolcularından oluşan Türk Ocağı Futbol takımının Antep karması ile Gaziantep’te karşılaşmasından bahsedilmektedir.

Haberin daha rahat okunması için yazım ve noktalamayı günümüzde kabul gören kurallara göre uyarladım. Unutulmaya yüz tutmuş kelimelere parantez içerisinde eğik karakterler ile açıklamalar ekledim. Haberde herhangi bir görsel kullanılmamıştı. 1940’lı yıllarda Maraş’ta Vakıftarla semtinde oynanan bir futbol maçını gösteren kapak görseli Birzamanlar Maraş Facebook grubundan alınmış olup, Süleyman Erdem arşivinde yer almaktadır.

Gaziayintap’ta


Maraş Muhteliti Ayintap Muhtelitile Oynıyamadı


Maraş14(Hususi) – Gaziayintap Türk Ocağı Spor Kulübü bugün hakiki muhtelit maçını yapacaktı ve böyle kararlaştırılmıştı. Evvelce yapılan maçlar egzersiz mahiyetinde idi.

Maç saati vürut ettiği vakit Maraş muhteliti (karması) sahaya çıkmış ve yarım saat Ayintap takımını beklemiştir.

Maalesef sahaya Gaziayintap takımı gelmemiş ve oynamayacağını bildirmiştir. Bunun üzerine sahada hakem Maraş takımını toplamış ve Ayintap takımını mağlup addederek sahaya çıkmayan Ayintap şerefine üç defa (Şa) bağırılmıştır.

Gaziayintaplıların bu son hakiki oyuna iştirak etmemeleri egzersizlerde temin ettikleri galibiyeti kaybetmeleri düşüncesidir. Fakat Maraş halkı ve sporcuları bu vaziyetten çok müteessirdirler.

Mustafa


Facebook Yorumları
Tıkla. Paylaş. Destek Ol.

Yusuf Köleli

Şeyma'nın eşi, Bilal ve Barış'ın babasıyım. Endüstri Mühendisiyim. Küçük şehirleri severim. Tarih ve arkeolojiye meraklıyım. Maraş'ı yürüyerek, bisiklet üstünde, yamaç paraşütüyle ve yüzerek keşfetmeye çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir